Η διαχείριση του πένθους & της απώλειας στην τάξη

Το σχολείο μας διοργανώνει βιωματικό επιμορφωτικό σεμινάριο που απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς*, με τίτλο:

«Η διαχείριση του πένθους & της απώλειας στην τάξη»

με εισηγητές την κα Νάνσυ Ψημενάτου και τον κ. Δημήτρη Κουτζαμάνη, (Σύμβουλοι Ψυχικής Υγείας και ιδρυτές των Μαθημάτων Ζωής),

την Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2019 και ώρα 18:00-21:00, στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του 1ου Δημ. Σχ. Νεάπολης.

Στην πραγματικότητα της τάξης αντιμετωπίζουμε απώλειες που βιώνει ένα παιδί. Είτε πρόκειται για ένα διαζύγιο, είτε αφορά έναν θάνατο,  είτε κάποιο συγγενικό πρόσωπο που δεν βρίσκεται πια κοντά τους, ή ακόμα μια μετακόμιση ή το τέλος μια σχέσης,  ίσως έναν συμμαθητή που έφυγε. Σε κάθε της μορφή η απώλεια αφήνει ένα κενό στην ψυχή του παιδιού.

Οι εκπαιδευτικοί όντας κοντά στα παιδιά χρειάζεται να τους «προσφέρουμε -παράπλευρα με το έργο της οικογένειας– το κατάλληλο υποστηρικτικό περιβάλλον, για να επεξεργαστούν με ασφάλεια  την απώλεια που βιώνουν». Όσο καλύτερα προετοιμασμένοι είμαστε, τόσο πιο άμεση μπορεί να είναι η «ανακούφιση» που μπορούμε να προφέρουμε.

*Προγραμματίζεται και σεμινάριο με θέμα τη διαχείριση του πένθους και της απώλειας, για τους γονείς. Θα επανέλθουμε με νεότερη ανακοίνωση.