Πάμε ορχήστρα!

Μια συμφωνική κωμωδία για παιδιά και νέους παρακολουθήσαν σήμερα οι Δ΄, Ε΄και Στ΄τάξεις.

Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με την Δραματική Σχολή του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος, παρουσιάσαν τη συμφωνική κωμωδία «Πάμε ΟΡΧΗΣΤΡΑ!».

Τι συμβαίνει όταν πέντε σπουδαστές μουσικής πρέπει να παρουσιάσουν μια συμφωνική συναυλία της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης; Μια ξεκαρδιστική μουσική παράσταση με ήρωες βιολιά, τούμπες και φαγκότα, έναν υπομονετικό μαέστρο, έναν εξοργισμένο κοντραμπασίστα και πέντε φίλους αποφασισμένους για όλα! Θα καταφέρουν άραγε οι σπουδαστές μουσικής να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και να παρουσιάσουν μία συμφωνική συναυλία της Κ.Ο.Θ.;

Η ξεκαρδιστική κωμωδία της Λίζας Κωνσταντοπούλου αποδεικνύει το πόσο επιτυχημένα συναντάται η μουσική με το θέατρο, σε μία κοινή προσπάθεια με αποδέκτες τα παιδιά. Πέντε σπουδαστές ηθοποιοί καλούνται να παρουσιάσουν μία συναυλία, ένας μαέστρος τους καθοδηγεί και η Κ.Ο.Θ. ερμηνεύει γνωστά συμφωνικά έργα.

Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν, συμμετείχαν στα δρώμενα, γνωρίστηκαν με τα μουσικά όργανα της ορχήστρας και χάρηκαν  τον περίπατο προς και από το Κλειστό Θέατρο των Συκεών. Ήταν μια ξεχωριστή προσέγγιση στην κλασική μουσική, την συμφωνική ορχήστρα και τα όργανα της ορχήστρας, αλλά και γνωριμία με μεγάλους δημιουργούς κλασικής μουσικής.

Συντελεστές:

Διεύθυνση ορχήστρας: Κωνσταντίνος Δημηνάκης
Κείμενο: Λίζα Κωνσταντοπούλου

Σκηνοθεσία: Γιάννης Ρήγας
Πρωταγωνιστούν τριτοετείς φοιτητές της Δραματικής Σχολής του ΚΘΒΕ

Το πρόγραμμα περιελάμβανε τα έργα:

Βόλφγκανγκ Αμαντέους Μότσαρτ (1756-1791): Μικρή νυχτερινή μουσική, για ορχήστρα εγχόρδων, KV 525
Λεό Ντελίμπ (1836.-1891): Sylvia (pizzicato)
Πιότρ Ίλιτς Τσαϊκόφσκι (1840-1893): Η Λίμνη των Κύκνων
Γιοχάνες Μπραμς (1833-1897): Ουγγρικός Χορός, αρ.5