4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισορροπημένη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. Η 4η Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού έχει ως κεντρικό σύνθημα: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ –ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ»

pg1a
Βασική επιδίωξη των σχολικών αγώνων «ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ» είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που θα συμμετέχουν, να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης Παιδείας, που ο Αθλητισμός δύναται να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης.

pg3

Η άθληση είναι πρωτίστως μια ευχάριστη δραστηριότητα και μια πολύτιμη εμπειρία για τους μαθητές/τριες. Τη σημερινή ημέρα όλοι οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν την δυνατότητα να συμμετέχουν σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες στοχεύοντας στη βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης και παράλληλα δίνοντας ένα ερέθισμα για να συνηθίσουν σ’ έναν τρόπο ζωής και άσκησης που ιδανικά θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή τους.

pg2

Από το πρωί στο σχολείο μας οργανώθηκαν αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες, αλλά και παιχνίδια στην αυλή ανάλογα με τις τάξεις των παιδιών. Η σωματική δραστηριότητα συνδυάστηκε παράλληλα με προβολές ταινιών μικρού μήκους με ανάλογη θεματολογία καθώς και διαδραστικές συζητήσεις, ενώ δεν έλειψαν και οι καλλιτεχνικές αναζητήσεις με τη δημιουργία πανό, κολάζ αποτυπώνοντας τη σημερινή ημέρα μέσω εικαστικών παρεμβάσεων.

pg5

Υλικό από τη σημερινή ημέρα: παιχνίδια στην αυλή και παρακολούθηση βίντεο από τις Ε΄και Στ΄τάξεις

pg4συνεχίζεται…