Θεατρική παράσταση

Την Παρασκευή 19 Νοεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε μια διαδικτυακή παράσταση θεάτρου Playback με τη διεθνώς αναγνωρισμένη ομάδα Playback-Ψ.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και της γενικότερης προσπάθειας του σχολείου μας για την ανάπτυξη της ψυχικής ανθεκτικότητας και της ενσυναίσθησης των παιδιών μας και την αποσόβηση των αρνητικών συνεπειών της πανδημίας.
Viber 2021 11 19 15 20 50 286 Viber 2021 11 19 15 21 08 716
Τι είναι το θέατρο Playback;
Με καταβολές από την εναλλακτική σκηνή της Νέας Yόρκης της δεκαετίας του ’70 και ιδρυτές τον Jonathan Fox και τους συνεργάτες του, το θέατρο Playback προσφέρει στον κόσμο μια σκηνή, όπου προσωπικές αφηγήσεις των θεατών παίζονται από μια ομάδα ειδικά εκπαιδευμένων ηθοποιών μέσω θεατρικού αυτοσχεδιασμού. Χωρίς προκαταλήψεις και διακρίσεις, οι ιστορίες των θεατών κτίζουν η μία μετά την άλλη την κάθε παράσταση.
Στην Ελλάδα, η ομάδα θεάτρου «Playback Ψ» διερευνά αυτό το θεατρικό είδος εδώ και δεκαεπτά χρόνια, με αφοσίωση, γνώση και επαγγελματική συνέπεια. Ο ιδρυτής της, Λάμπρος Γιώτης, ψυχίατρος, δραματοθεραπευτής και σκηνοθέτης, με συνεργάτες ταγμένους καλλιτέχνες και θεραπευτές, αναζητούν τις αισθητικές, θεραπευτικές και κοινωνικές του διαστάσεις.
Viber 2021 11 19 15 20 19 333 Viber 2021 11 19 15 20 35 147