2η Διακρατική συνάντηση στην Κρήτη / 2nd Transnational meeting in Crete

Talent – Based Learning and Maker Education in the context of Hybrid Education after Covid-19

Μάθηση βάσει Ταλέντων και Εκπαίδευση Δημιουργού στο πλαίσιο της Υβριδικής Εκπαίδευσης μετά τον Covid-19

Το ERASMUS+ είναι πρόγραμμα της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την στήριξη της Εκπαίδευσης, της κατάρτισης, της νεολαίας και του αθλητισμού στην Ευρώπη για την περίοδο 2021-2027.

Στόχος του TALENT MAKER είναι η βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης στα πολυπολιτισμικά δημοτικά σχολεία μέσω μιας καινοτόμου μεθοδολογίας που βασίζεται στην Εκπαίδευση Δημιουργού και την Προώθηση Ταλέντων.

Συμμετέχοντες Φορείς:

1ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Αλικαρνασσού

Πανεπιστήμιο Girona (Ισπανία)

Πανεπιστήμιο Craiova (Ρουμανία)

Escola El Pla (Ισπανία)

Liceul Tehnologic Constantin lanculeskou (Ρουμανία)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΑΣΕΩΝ

ΔΕΥΤΕΡΑ 23/5/2022

Οι εκπαιδευτικοί και οι εκπρόσωποι των παραπάνω φορέων επισκέπτονται το 1ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Αλικαρνασσού. Ξεναγούνται στην σχολική μονάδα και παρακολουθούν εκπαιδευτικές δράσεις που υλοποιήθηκαν από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς στο πλαίσιο του προγράμματος. Συμμετέχουν σε δημιουργικό εργαστήριο βασιζόμενο στην τεχνολογία και τις κατασκευές. Το απόγευμα της ίδιας ημέρας ξεναγούνται στο ιστορικό κέντρο της πόλης του Ηρακλείου.

ΤΡΙΤΗ 24/5/2022

Κατά την έναρξη του σχολικού προγράμματος πραγματοποιείται συνάντηση των συμμετεχόντων στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Αλικαρνασσού για συζήτηση – ανταλλαγή απόψεων και προβληματισμών για θέματα σχετικά με το πρόγραμμα ERASMUS+, την εκπαίδευση των μαθητών και την συνεργασία των εμπλεκόμενων φορέων. Ακολουθεί επιμόρφωση που αφορά στη δημιουργία εκπαιδευτικών ψηφιακών projects (Digital Educative Capsules).

Το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί επίσκεψη στον Θαλασσόκοσμο – Cretaquarium στην περιοχή των Γουρνών Ηρακλείου, ενυδρείο που αναπαριστά τη θαλάσσια μεσογειακή ζωή με σύγχρονους τρόπους και μέσα.

Τις δράσεις του προγράμματος θα παρακολουθήσει η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου της 10ης Περιφέρειας Π.Ε. Ν. Ηρακλείου.

ERASMUS + is a program of the European Union to support Education, Training, Youth and Sport in Europe for the period 2021-2027.

The goal of TALENT MAKER is to improve the education provided in multicultural primary schools through an innovative methodology based on Creative Education and Talent Promotion.

Participating Ιnstitutions:

1st Primary School of Nea Alikarnassos

University of Girona (Spain)

Craiova University (Romania)

Escola El Pla (Spain)

Liceul Tehnologic Constantin lanculeskou (Romania)

ACTIVITIES’ PLAN

MONDAY 23/5/2022

The teachers and the representatives of the above institutions visit the 1st Primary School of Nea Alikarnassos. They are guided to the school and attend educational activities implemented by students and teachers within the program. Participate in a creative workshop based on technology and construction. In the afternoon of the same day they are guided to the historic center of the city of Heraklion.

TUESDAY 24/5/2022

Discussion – exchange of views and concerns on issues related to the ERASMUS + program, the education of students and the cooperation of stakeholders. Following is a training related to the creation of digital educational projects (Digital Educative Capsules).

In the afternoon there will be a visit to Thalassokosmos – Cretaquarium in the area of ​​Gournes Heraklion, an aquarium that represents the marine Mediterranean life in modern ways and means.

The school counselor of the 10th District of PE. Heraklion Prefecture will participate in the meeting.

1 Theoretical Framework page 0001