Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Σφενδύλι Πεδιάδος

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα τέχνης (15 Απριλίου) και το σχολικό περιβαλλοντικό πρόγραμμα “Έρημα Χωριά”, την Τρίτη 12 Απριλίου επισκεφθήκαμε με την έκτη τάξη του Σχολείου μας το Σφενδύλι Πεδιάδος. Όσα παιδιά το επιθυμούσαν είχαν αναλάβει κάποιες αρμοδιότητες για την καλύτερη έκβαση των δράσεων και είχαν προετοιμαστεί από το σχολείο.

Για παράδειγμα είχαμε ομάδα υλικών (φροντίδα υλικών ζωγραφικής του σχολείου και διανομή σε όσα παιδιά συμμετείχαν) αλλά και ομάδα ζωγραφικής (καθοδήγηση για τη ζωγραφική εκ του φυσικού).  Η αποβίβαση έγινε στον περίγυρο της εκκλησίας του Αγ. Θεοδώρου. Μετά την πρώτη περιπλάνηση στον χώρο, στρώσαμε το καλλιτεχνικό μας πικνίκ και αποτυπώσαμε το τοπίο του βυθισμένου οικισμού. Η μέρα ήταν καλή και μας δόθηκε η ευκαιρία να κάνουμε ένα περίπατο πλησιάζοντας στο φράγμα του Αποσελέμη, ενώ παράλληλα κάποια παιδιά έκαναν πρόβες για την ταινία-παράσταση που ετοιμάζουν στα πλαίσια του προγράμματος.