Εγγραφές μαθητών/τριών στην Α΄ Τάξη των Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2022-2023

Απαντήσεις σε βασικά ερωτήματα για την εγγραφή των μαθητών/τριών στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου κατά το σχολικό έτος 2022 – 2023:

1. Πότε πραγματοποιούνται οι εγγραφές των μαθητών/τριών στην Α΄ Τάξη για το σχολικό έτος 2022 – 2023;

Θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2022.

2. Ποιοι μαθητές/τριες έχουν δικαίωμα να φοιτήσουν στην Α΄ Τάξη κατά το σχολικό έτος 2022 – 2023;

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2016 έως και 31-12-2016.

3. Πότε μπορώ να προσέλθω στη σχολική μονάδα για να πραγματοποιήσω την εγγραφή του παιδιού μου;

Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται από τις 10.00 π.μ. μέχρι τις 14.00 μ.μ. τις εργάσιμες μέρες από την 1η έως την 20η Μαρτίου.

4. Τι ενέργειες χρειάζεται να πραγματοποιήσω πριν έρθω στον χώρο του σχολείου;

Χρειάζεται να καλέσω στο σχολείο (2810 332 030) για να καθοριστεί η μέρα και η ώρα της επίσκεψής μου.
Επίσης, την ημέρα της επίσκεψης χρειάζεται να συμπληρώσω τα στοιχεία μου στην πλατφόρμα edupass.gov.gr ως επισκέπτης/τρια και να έχω μαζί μου τη βεβαίωση εμβολιασμού ή διενέργειας rapid test έως και 48 ώρες πριν από την προσέλευσή μου στο σχολείο.

5. Τι δικαιολογητικά χρειάζεται να προσκομίσω για την εγγραφή του παιδιού μου στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού;

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:
α. Πιστοποιητικό Γέννησης (Αναζητείται από το σχολείο),
β. Βιβλιάριο Υγείας,
γ. Ατομικό Δελτίο Υγείας (Αναζητήστε το έγγραφο στo blog του σχολείου στο πεδίο χρήσιμα έντυπα),
δ. Αποδεικτικό στοιχείο της διεύθυνσης κατοικίας (αντίγραφο λογαριασμού Δ.Ε.Κ.Ο (ρεύματος, τηλεφωνίας, κτλ) ή αντίγραφο μισθωτηρίου ή άλλο αποδεικτικό στοιχείο),
ε. Βεβαίωση & Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου (Δίνονται από το Νηπιαγωγείο)

6. Ποιοι μαθητές/τριες έχουν δικαίωμα εγγραφής στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Τμήμα Πρωινής Ζώνης;

Δεκτές γίνονται όλες ανεξαιρέτως οι αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Τμήμα Πρωινής Ζώνης, χωρίς προϋποθέσεις.

7. Πώς θα ξέρω αν η διεύθυνση κατοικίας μου υπάγεται στο 1ο Δημοτικό Νέας Αλικαρνασσού – Ηροδότειος Σχολή;

Στον παρακάτω χάρτη μπορείτε να δείτε τα όρια του 1ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Αλικαρνασσού

Λήψη αρχείου

Ολόκληρη την εγκύκλιο των εγγραφών μπορείτε να τη βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Εγκύκλιος εγγραφών στην Α΄ Τάξη για το 2022 – 2023