Διαγωνισμός Ζωγραφικής από το Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας

To Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας διοργανώνει τον διαγωνισμό “Νίκη Γουλανδρή” με τίτλο “Μια ωραία πεταλούδα” κι έχει ως σκοπό οι μαθητές/τριες να γνωρίσουν τις πεταλούδες, με ιδιαίτερους στόχους:
• να εντοπίσουν τις πεταλούδες της περιοχής που ζουν,
• να παρατηρήσουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους,
• να εξοικειωθούν και να παρακολουθήσουν την παρουσία τους, ανάλογα με την εποχή του χρόνου,
• να ανακαλύψουν τη βιοποικιλότητα των πεταλούδων,
Μέσα στο πλαίσιο του σχολικού ωραρίου, σε ώρα μαθήματος Εικαστικών, οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό, καλούνται να ζωγραφίσουν μια πεταλούδα που παρατήρησαν:
• είτε στη φύση,
• είτε στο διαδίκτυο,
• είτε σε κάποιο βιβλίο,

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί για 3 διαφορετικά τμήματα : Α – Β Δημοτικού, Γ- Δ  Δημοτικού και Ε – Στ Δημοτικού.

Χρόνος υποβολής αιτήσεων / έργων: 1η Δεκεμβρίου 2021 – 8 Μαϊου 2022

Τα βραβεία
Ο/H πρώτος/η νικητής/τρια από κάθε ηλικιακό επίπεδο θα λάβει:
• Ένα βιβλίο με τίτλο «Οι πεταλούδες της Ελλάδας» του Λάζαρου Παμπέρη,
• Μία πορσελάνινη κούπα με πεταλούδες,
• Μία κάρτα ελεύθερης εισόδου στο ΜΓΦΙ, μέχρι να συμπληρώσει το 18ο έτος ηλικίας του.

Ο/Η δεύτερος/η, τρίτος/η και τέταρτος/η νικητής/τρια από κάθε ηλικιακό επίπεδο θα λάβουν ο/η καθένας/καθεμία:
• Μία πορσελάνινη κούπα με πεταλούδες,
• Μία κάρτα ελεύθερης εισόδου στο ΜΓΦΙ μέχρι να συμπληρώσουν το 18ο έτος ηλικίας τους.

Οι μαθητές/τριες θα δημιουργήσουν τα έργα τους στο σχολείο με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού των Εικαστικών.

Η αποστολή των έργων θα γίνει από το σχολείο.

Όσοι γονείς/κηδεμόνες επιθυμούν να συμμετέχουν τα παιδιά τους στον παραπάνω διαγωνισμό, χρειάζεται να συμπληρώσουν την παρακάτω φόρμα:

Κάθε γονέας/κηδεμόνας συμπληρώνει τόσες δηλώσεις, όσα και τα παιδιά του.

Όσοι γονείς/κηδεμόνες δεν επιθυμούν να συμμετέχουν τα παιδιά τους στον παραπάνω διαγωνισμό, δε χρειάζεται να συμπληρώσουν την παραπάνω φόρμα.