Ανακοίνωση για εγγραφές μαθητών,τριών Α΄ τάξης για το σχολικό έτος 2020-2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ,ΤΡΙΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ

ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

1. Διαδικασία εγγραφής μαθητών,τριών

Οι εγγραφές μαθητών,τριών που θα φοιτήσουν στην Α΄ τάξη Δημοτικού κατά το σχολικό έτος 2020-21, θα πραγματοποιηθούν από τις 15 έως 29 Μαΐου 2020.

Επισημαίνεται ότι τη σχολική χρονιά 2020-2021 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2014 έως και 31-12-2014.

Η εγγραφή των μαθητών,τριών σε ένα σχολείο γίνεται με βάση τη σχολική περιφέρεια του σχολείου. Με απόφαση της Διευθύντριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής, ορίζεται ως σχολική περιφέρεια του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ν. Μουδανιών την περιοχή που περικλείεται από τις ακόλουθες οδούς:

ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΟΔΟΥ

ΜΟΝΑ

ΖΥΓΑ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΟΡΙΩΝ ΟΔΩΝ

ΑΘ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΔΗ

ΑΠΟ 26 έως 56

ΚΩΝ/NΟΥ ΜΕΛΑΧΡΟΙΝΟΥ

ΑΠΟ 42 ΕΩΣ 46

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ

ΑΠΟ 16 ΕΩΣ 18

ΜΟΣΧΟΝΗΣΙΩΝ ΚΥΔΩΝΙΩΝ

ΑΠΟ 26 ΕΩΣ 30

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΠΟ 16 ΕΩΣ 34

ΚΙΟΥ

ΑΠΟ 2 ΕΩΣ 6

ΑΠΟ ΚΙΟΥ – ΑΛΜΥΡΑ ΦΩΤΙΑΔΗ – ΚΥΠΡΟΥ

ΠΑΡΑΛΙΑΚΟ ΜΕΤΩΠΟ

2. Δικαιολογητικά εγγραφής μαθητών,τριών

Σύμφωνα με το Π.Δ. 79/2017 τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

•  Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς/κηδεμόνες, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ).

• Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

• Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή

• Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

• Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       3. Εγγραφές στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Τμήμα Πρωινής Ζώνης

Προϋποθέσεις εγγραφής στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα: Οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, μπορούν να εγγράφονται στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους συμπληρώνοντας σχετικό έντυπο.

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

α. Οι μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς/κηδεμόνες, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα/κηδεμόνα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.

β. Οι μαθητές/τριες, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως,

• πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς/κηδεμόνες με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης /φυλακισμένοι,

• πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδες Π.Ε. με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π.

• Η εγγραφή των μαθητών/τριών που ανήκουν σε Ευάλωτες Κοινωνικές Ομάδες (Ρομά, προσφυγόπουλα) στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνεται χωρίς προϋποθέσεις.

Προϋποθέσεις συμμετοχής μαθητών/τριών στο τμήμα Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00):

Στο τμήμα αυτό δικαίωμα συμμετοχής έχουν μαθητές/τριες οι οποίοι είναι εγγεγραμμένοι/νες και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα.

Οι εγγραφές θα γίνονται καθημερινά από τις 10:00π.μ. έως και τις 2:00μ.μ. με την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.) (https://eody.gov.gr/covid-19-odigies-gia-ti-chrisi-maskas-apo-to-koino/).

Παρακαλούμε πολύ για δική σας διευκόλυνση επικοινωνήστε πρώτα με το σχολείο στο τηλέφωνο 2373021260.

Η Διευθύντρια του σχολείου

Φωτεινή Ιορδανίδου