Προγραμματισμός 2ου τριμήνου

ΝΕΩΝ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

με το παρόν ενημερωτικό θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις δράσεις που έχουν προγραμματιστεί για το 2ο τρίμηνο του διδακτικού έτους 2018-2019:

ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ

1. Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των A΄ και Β΄ τάξεων στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης (14/12/2108)
  2. Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των Γ΄ και Δ΄ τάξεων στο θεματικό πάρκο «Ηρακλής – Οι 12 Άθλοι» στη Θεσσαλονίκη (18/12/2018).
  3. Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «Δον Κιχώτης» στη Θεσσαλονίκη, με τη συμμετοχή των μαθητών,τριών των Ε2 και ΣΤ2΄ τμημάτων (19/12/2018).
  4. Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ΄ τάξης στο Παιδικό Μουσείο στη Θεσσαλονίκη (16/01/2019).
  5. Παρακολούθηση εκπαιδευτικού προγράμματος «Το παιδί στον κόσμο των τροφίμων» στη Γεωπονική Σχολή Θεσσαλονίκης, με τη συμμετοχή των μαθητών,τριών της ΣΤ΄ τάξης (23/01/2019).
  6. Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «Δον Κιχώτης» στη Θεσσαλονίκη, με τη συμμετοχή των μαθητών,τριών των Α΄ και Β΄ τάξεων (24/01/2019).
  7. Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου» στη Θεσσαλονίκη, με τη συμμετοχή των μαθητών,τριών των Δ2΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων (13/02/2019).
  8. Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας» στη Θεσσαλονίκη, με τη συμμετοχή των μαθητών,τριών της Γ΄ τάξης (20/02/2019).
  9. Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Β΄ τάξεων στο Παιδικό Μουσείο στη Θεσσαλονίκη (28/02/2019).
  10. Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Δ΄ τάξης στο Παιδικό Μουσείο στη Θεσσαλονίκη
  11. Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Ε΄ τάξης στο Βυζαντινό Μουσείο στη Θεσσαλονίκη.
  12. Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων στο χιονοδρομικό κέντρο Σελίου.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΚΟΝΤΙΝΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ

1. Παρακολούθηση χριστουγεννιάτικης παράστασης του Κέντρου Τέχνης «Σύνθεση» στο Δημοτικό θέατρο Ν. Μουδανιών με τη συμμετοχή όλων των μαθητών,τριών (11/12/2018).
  2. Εκκλησιασμός των μαθητών των Γ΄ και Ε2΄ τάξεων στις 12 Δεκεμβρίου
  3. Εκπαιδευτική συνάντηση μαθητών της ΣΤ΄ τάξης με τους μαθητές των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του 3ου Δημ. Σχολείου Αμπελοκήπων, στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο – Μέσα κοινωνικής δικτύωσης» στο Κλειστό Θέατρο Μουδανιών (05/02/2019)
  4. Εκκλησιασμός των μαθητών Α΄ και Β΄ τάξεων στις 21 αρχές Μαρτίου 2019
  5. Επίσκεψη των μαθητών,τριών της Δ΄ τάξης στο Δημαρχείο και στο Ταχυδρομείο.
  6. Επίσκεψη των μαθητών,τριών της Δ΄ τάξης στον αρχαιολογικό χώρο Ολύνθου και στο Δημοτικό Σχολείο Ολύνθου
  7. Εκπαιδευτική επίσκεψη μαθητών των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τμημάτων στον Δήμαρχο Νέας Προποντίδας για χριστουγεννιάτικα κάλαντα

ΛΟΙΠΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

1. Συμμετοχή των μαθητών,τριών του ΣΤ2 τμήματος στο 6ο διαγωνισμό ορθογραφίας «Γυρίζω την Ελλάδα με ένα γράμμα» του Δημοτικού Σχολείου «ΔΕΛΑΣΑΛ»
  2. Συμμετοχή των μαθητών,τριών των Ε1, Ε2, ΣΤ1 και ΣΤ2 τμημάτων στο 13ο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά με τίτλο «Παιχνίδι και Μαθηματικά».
  3. Συμμετοχή της ΣΤ΄ τάξης στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕ με τίτλο «Μαζί για ένα καλύτερο Διαδίκτυο»
  4. Συμμετοχή των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων στον 5ο Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής στα Αγγλικά του Δημοτικού Σχολείου «ΔΕΛΑΣΑΛ»
  5. Συμμετοχή των μαθητών της ΣΤ΄ τάξης στη Χορευτική Συνάντηση Δημοτικών Σχολείων Χαλκιδικής σε ημερομηνία που θα καθοριστεί από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής
  6. Συμμετοχή των μαθητών Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τμημάτων στην 7η Μουσική Συνάντηση Δημοτικών Σχολείων Χαλκιδικής σε ημερομηνία που θα καθοριστεί από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Χαλκιδικής