Επίσκεψη σε δύο υπέροχα μουσεία των Νέων Μουδανιών

Την Τρίτη 30 Οκτωβρίου οι μαθητές και μαθήτριες των Γ΄ και Δ΄ τάξεων επισκέφθηκαν δύο υπέροχα μουσεία των Νέων Μουδανιών: Το Λαογραφικό Μουσείο Βιθυνίας και το Μουσείο Αλιευτικών Σκαφών και Εργαλείων.

Το Λαογραφικό Μουσείο Βιθυνίας στεγάζεται στην Οικία Τούρκου Χατζή Οσμάν στην περιοχή Αλμύρας στα Ν.Μουδανιά.

Στο Μουσείο οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν οικιακά σκεύη, αγροτικά εργαλεία, φορεσιές, φωτογραφίες κ.λπ. από τη Βιθυνία της Μικράς Ασίας, το γενέθλιο τόπο των προσφύγων της περιοχής.

Η ξενάγηση των μαθητών έγινε από την Πρόεδρο του Συλλόγου “Βιθυνία”

κα. Ελένη Καρατζή, την οποία ευχαριστούμε ιδιαίτερα!!!

Το μουσείο  αλιευτικών σκαφών και εργαλείων  είναι μοναδικό στο είδος του στην Ελλάδα και λειτουργεί από το 2001.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν παραγάδια, καμάκια, αγκίστρια, ομοιώματα από βάρκες μικρές και μεγάλες αλλά και εργαλεία που αντικαταστάθηκαν με σύγχρονα και τα οποία αποτελούσαν, μέρος της καθημερινή ζωής των ψαράδων.

Στη δεύτερη ενότητα του μουσείου είδαν και έμαθαν για το θαλάσσιο πλούτο, σε ειδική αίθουσα όπου παρουσιάζεται ο μαγευτικός κόσμος των οστράκων , καθώς επίσης για τα αλιεύματα τις αξίες και τα οφέλη αλλά και για την κακομεταχείριση που δέχεται η θάλασσα.

Τέλος στην τρίτη ενότητα του μουσείου παρακολούθησαν βίντεοπροβολή με θέματα από τη μοναδικότητα του βυθού και της θάλασσας.

Την ξενάγηση των μαθητών ανέλαβαν οι κυρίες Βασιλική Παπαμέτη και Πολυξένη Κοντομηνά,

τις οποίες και ευχαριστούμε πολύ!!!

Τα παιδιά έφυγαν ενθουσιασμένα

και εμείς υπερήφανοι για τα δύο μοναδικά μουσεία μας!