Επίσκεψη στον ιστορικό “Φάρο”

Οι μαθητές και μαθήτριες των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν τα γραφεία  του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Φάρος» στα Νέα Μουδανιά.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στo πλαίσιο της τοπικής ιστορίας με σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές την ιστορία τόσο της κωμόπολης μας, όσο και τη σημασία των ονομάτων των οδών αλλά και του ίδιου του δήμου στον οποίο κατοικούν.

Πολύτιμη ήταν η βοήθεια στην προσπάθεια μας αυτή της Προέδρου του Πολιτιστικού Συλλόγου κας. Βούλας Παπαδοπούλου, την οποία και ευχαριστούμε θερμά.

Η κα. Παπαδοπούλου μέσα από φωτογραφίες και ντοκουμέντα, εξήγησε στα παιδιά την ιστορία του τόπου μας και βοήθησε ώστε να σχηματίσουν μια ξεκάθαρη και ολοκληρωμένη εικόνα για το πως και το γιατί των ονομάτων, αλλά και των γεγονότων.