Αποκριάτικες δράσεις

Με σύμμαχο τον καλό καιρό οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου  επισκέφτηκαν την τοπική κοινότητα Γέφυρας την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου  και με την υποστήριξη μελών του Πολιτιστικού Συλλόγου  πραγματοποιήθηκε η αναβίωση  τοπικών παραδοσιακών εθίμων της Αποκριάς.

Τα μέλη του Πολιτιστικού Συλλόγου   παρουσίασαν  και   οι μαθητές μας τραγούδησαν και χόρεψαν   παραδοσιακούς σκωπτικούς αποκριάτικους χορούς.  “Έπλεξαν” το παραδοσιακό γαϊτανάκι.  Έμαθαν για τον τρόπο εορτασμού της Αποκριάς σε παλιότερες εποχές. Ζύμωσαν  τα στριφτά μακαρόνια της περιοχής μας και στο τέλος κατασκεύασαν  και πέταξαν τον παραδοσιακό  χαρταετό.

Ευχαριστούμε το τουριστικό γραφείο του κ. Ζώταλη Θ για τη δωρεάν  μετακίνηση των μαθητών και εκπαιδευτικών.

Καλές Απόκριες  και Καλή  Σαρακοστή σε όλους!!!!

14 1 3 1 9 1 7 2 1 12 11 10 2 7 1 5 2 14 2 5 1 14 1