ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2023

sid1

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε Φεβρουάριο και αφορά στην  προώθηση της ασφαλούς και θετικής χρήσης της ψηφιακής τεχνολογίας, ειδικότερα μεταξύ των παιδιών και εφήβων. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου προσφέρει την ευκαιρία να αναδείξουμε τις θετικές χρήσεις της τεχνολογίας και να διερευνήσουμε το ρόλο που όλοι διαδραματίζουμε συμβάλλοντας στη δημιουργία μιας καλύτερης και ασφαλέστερης διαδικτυακής κοινότητας.

Με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας  ενημερώθηκαν για την παραπληροφόρηση και πως μπορούν να προστατευτούν στο διαδίκτυο.

Πόσο αξιόπιστο είναι αυτό που διαβάζουμε στο διαδίκτυο; Πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε την αλήθεια από το ψέμα; Πρέπει να αναδημοσιεύουμε οτιδήποτε μας κάνει εντύπωση;

Στη συνέχεια ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου  με τη συμμετοχή τους  στον χάρτη  υποστηρικτών της Ημέρας  με    μήνυμα SID 2023

“Δεν πιστεύω όσα βλέπω στο διαδίκτυο εγώ, και την κριτική μου σκέψη ξέρω να αξιοποιώ”

και τη δημιουργία αφίσας με απώτερο στόχο ένα ασφαλέστερο και ποιοτικότερο διαδίκτυο.

ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΗΣ Ε1 ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ 1ου Δ.Σ.ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗΣ