Ευρωπαϊκή εβδομάδα προγραμματισμού (Europe Code Week)

graphics

Η επετειακή διοργάνωση της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού σηματοδοτεί τα 10 χρόνια από την εισαγωγή του προγραμματισμού στις αίθουσες διδασκαλίας σε ολόκληρη την Ευρώπη

Το σχολείο μας συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα, Europe Code Week, με τη δραστηριότητα:    “Χρωματίζουμε την ελληνική σημαία με ……. προγραμματισμό;”

Με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου το σχολείο συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα  Europe code Week με τη δραστηριότητα:

“ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΜΕΣΩ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΥ ΚΙΝΗΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΡΟΜΠΟΤ BEEBOT”

1. Με τους μαθητές δημιουργούμε ένα επιδαπέδιο πλέγμα με τετράγωνα  εννέα σειρών , όσες και οι συλλαβές του συνθήματος “Ελευθερία ή Θάνατος”

2. Στον διαδραστικό ή στην οθόνη του υπολογιστή οι μαθητές βλέπουν την εικόνα της ελληνικής σημαίας.

3. Καλούμε τους μαθητές να παρατηρήσουν την εικόνα και να σκεφτούν ποιες εντολές θα δώσουν, ώστε η BeeBot να κινηθεί αναλόγως και να αφήσει το κατάλληλο αποτύπωμα μπλε ή λευκό στα τεράγωνα του πλέγματος.

4. Οι μαθητές οδηγούν τη BeeBot να “χρωματίσει” όλα τα τετράγωνα του πλέγματος.

cw22-ywcM3