5 Ιουνίου: Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρα Περιβάλλοντος, που γιορτάζεται στις 5 Ιουνίου, το σχολείο μας πραγματοποίησε την Τετάρτη 1 Ιουνίου διδακτική επίσκεψη στον οικισμό Γέφυρα.

Οι μαθητές μας, μέσα από τις δραστηριότητες που είχαν οργανώσει οι εκπαιδευτικοί με θέμα «Φροντίζω και Αγαπώ το Περιβάλλον-Ενημερώνομαι για την Κλιματική Αλλαγή», ήρθαν σε επαφή με ήχους  και μυρουδιές της φύσης, εξερεύνησαν τη χλωρίδα και την πανίδα του οικοσυστήματος, έφτιαξαν φυτολόγια συλλέγοντας άνθη και φύλλα φυτών της περιοχής, έκαναν συμβολικό καθαρισμό του χώρου, απόλαυσαν παιχνίδια στη φύση και διαπίστωσαν για μια ακόμα φορά, μετά την ταλαιπωρία  της πανδημίας. πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η φύση στην ατομική ευεξία και ψυχική ηρεμία του ανθρώπου.

1   11  89671213         10                                   4

31 1 2 1      2