Πραγματοποίηση ενημέρωσης για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο από την Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στις 08/02/2022

DHE GLOBE 50X70 page 0001

Στo πλαίσιo της Ημέρας Ασφαλούς Πλοήγησης στο διαδίκτυο πραγματοποιήθηκε  διαδικτυακή ενημέρωση μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου   από εξειδικευμένα στελέχη της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.
Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (Internet Safety Day), καθιερώθηκε το έτος 2004 με πρωτοβουλία της Ευρωπαίας Επιτρόπου Viviane Reding, αρμόδια για την Κοινωνία της Πληροφορίας και τα Μέσα Επικοινωνίας, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση του διαδικτύου και της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους.
Φέτος, πραγματοποιήθηκε στις 8 Φεβρουαρίου 2022  διαδικτυακή ενημέρωση σχετικά με επισφαλείς διαδικτυακές συμπεριφορές. Οι μαθητές του σχολείου μας  συμμετείχαν και  άκουσαν με μεγάλη προσοχή  τις συμβουλές των εξειδικευμένων στελεχών. Στη συνέχεια  απαντήθηκαν   όλες οι απορίες των μαθητών που συμμετείχαν,  προκειμένου να  γίνουν υπεύθυνοι  ψηφιακοί πολίτες του μέλλοντος.

Μπορείτε να διαβάσετε  χρήσιμες συμβουλές για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο πατώντας στους παρακάτω συνδέσμους.

Ενημερωτικό φυλλάδιο από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Συμβουλές χρήσης του Διαδικτύου

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ