Erasmus+ 2022 – 2023

Ιαν 202320
EU flag Erasmus vect POS
Τίτλος Προγράμματος: “Αθλητισμός και Σεβασμός στη Διαφορετικότητα” σε συνεργασία με το Γαλλικό Σχολείο στην πόλη Ναντ, “EEPU ROBERT DOISNESU”
Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα Erasmus KA1 για το σχολικό έτος 2022-2023.

Στο πρόγραμμα θα συμμετέχει η έκτη τάξη του σχολείου μας και θα συνεργαστούμε με το Δημοτικό Σχολείο ROBERT DOISNEAU στην πόλη La Chapelle sur Erdre στην περιοχή Nantes της Γαλλίας.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το ΙΔΡΥΜΑ ΚΡΑΤΙΚΩΝ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ (ΙΚΥ) και την Ευρωπαϊκή Ένωση. Ο τίτλος του προγράμματος το οποίο εκπονείται από τη σχολική μας μονάδα είναι «Αθλητισμός και σεβασμός στη διαφορετικότητα»

Συμμετέχοντες:  Οι μαθητές της Στ΄τάξης
Εκπαιδευτικοί :  Βαζαλούκα Βασιλική
                              Χασόγια Δήμητρα
                              Ανδρούτσος Γιώργος
                              Αποστολίδου Κατερίνα
                              Βλαχογιάννη Σταματίνα
                              Νικολάου Σωτήρης
                              Κατσιαμάνης Γιώργος
                              Μπεκιάρη Εύα
Συντονίστριες :  Γλυκού Κατερίνα
                              Βαζαλούκα Βίκη
                              Χασόγια Δήμητρα
ΟΜΙΛΙΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΑΝΑΠΗΡΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ
Το Δεκέμβριο πραγματοποιήθηκε ενημερωτική ομιλία στα παιδιά της Ε΄και Στ΄τάξης του σχολείου μας, από το Σύλλογο Αναπήρων, με σκοπό να γνωρίσουν οι μικροί μαθητές/ήτριες τις δυσκολίες , αλλά και τα δικαιώματα των ανθρώπων αυτών και να ευαισθητοποιηθούν σχετικά με τις ιδιαιτερότητες των ατόμων με κινητικά προβλήματα. Να γνωρίσουν επίσης, τις δυνατότητες συμμετοχής τους , καθώς και τις επιτυχίες τους στον αθλητισμό.
ERASMUS

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ  ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΓΑΛΛΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής συνεργασίας με το πρόγραμμα Erasmus + «Αθλητισμός και σεβασμός στην διαφορετικότητα» – μετακινήσεις εκπαιδευτικών, οι εκπαιδευτικοί του Γαλλικού σχολείου EEPU ROBERT DOISNEAU, διευθυντής του σχολείου  κύριος Antony Dugas και κυρία Delphine Faysse, επισκέφτηκαν το σχολείο μας το διάστημα 2 – 6 Νοεμβρίου 2022.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, κ.Κατερίνα Γλυκού διευθύντρια του σχολείου,η κ.Δήμητρα Χασόγια, εκπαιδευτικός της Αγγλικής Γλώσσας και η κυρία Βαζαλούκα Βίκυ, εκπαιδευτικός της γαλλικής γλώσσας, επισκέφτηκαν το Γαλλικό σχολείο το διάστημα 23 – 27/01/2023.

Η υποδοχή και από τις δύο πλευρές ήταν πολύ θερμή και εγκάρδια και η εμπειρία εξαιρετικά πλούσια και για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές και μαθήτριες των σχολείων. Οι εκπαιδευτικοί συνάντησαν τους/τις μαθητές/ήτριες, ξεναγήθηκαν  στους χώρους των σχολείων και οργάνωσαν τις μετακινήσεις των μαθητών/τριών.

Vive la Grèce

Vive la France

Και η συνέχεια έρχεται με τους μαθητές!

Δείτε το βίντεο εδώ:

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ/ΤΙΣ ΜΑΘΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Το σχολείο μας, το 1ο Δημοτικό σχολείο Μαρκοπούλου, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+, συνεργάζεται με το σχολείο ROBERT DOISNEAU στην πόλη La Chapelle sur Erdre στην περιοχή Nantes της Γαλλίας.

Το πρόγραμμα «Αθλητισμός και σεβασμός στην διαφορετικότητα» περιλαμβάνει ανάμεσα στα άλλα και την μετακίνηση των μαθητών μας στη Γαλλία, τον Μάιο του 2023.
Η ΣΤ΄ τάξη, η τάξη των Γαλλικών, συνεργάζεται με την τάξη CM2 από το Γαλλικό σχολείο. Πριν όμως το ταξίδι μας, έπρεπε να γνωρίσουμε και τους μικρούς Γάλλους φίλους μας. Γι αυτό τον λόγο ξεκινήσαμε επικοινωνία μαζί τους.Tους μιλήσαμε μέσω skype,τους στείλαμε τις περιγραφές μας, αυτοί τις δικές τους, μας ζωγράφισαν και τους ζωγραφίσαμε, ανταλλάξαμε και τα Μικρά μας βιβλία.

Τα παιδιά γνώρισαν από μακριά τους/τις φίλους/ες τους και περιμένουν με ανυπομονησία να τους γνωρίσουν και από κοντά! Το ταξίδι έχει ήδη ξεκινήσει!!!!

Δείτε στο παρακάτω link τις παρουσιάσεις των μαθητών/τριών. Μικροί ζωγράφοι εν δράσει.

Πατήστε το link για να δείτε τα μικρά βιβλία

Στις παρακάτω φωτογραφίες οι μαθητές/τριες γνωρίζουν τους/τις συμμαθητές/τριες τους από τη Γαλλία, μέσω βιντεοσυνομιλίας.

IMG 20230118 123645image 2image 1 image

3η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ 2023

ac09d3a0 89d9 4036 8cb8 4b25899a0ddd 1 1024x498images images

Οι  προσκεκλημένοι πρωταθλητές μίλησαν στους/στις μαθητές/τριες, λέγοντας ότι οφείλουμε να δείχνουμε έμπρακτα την ευγνωμοσύνη και την αγάπη μας προς τον ίδιο μας τον εαυτό. Μοιράστηκαν τον τρόπο με τον οποίο έμαθαν να μετατρέπουν τις ήττες σε θετικές εμπειρίες, να ανακάμπτουν και να ξεπερνούν τις δύσκολες καταστάσεις. Τόνισαν ότι, οι μικροί στόχοι είναι συχνά προτιμότεροι, γιατί μας επιτρέπουν να προοδεύουμε.

Ήταν μεγάλη χαρά και τιμή να συνομιλήσουμε με αυτές τις ξεχωριστές προσωπικότητες.

IMG 20230209 103548 2 IMG 20230209 103550 2 IMG 20230209 103551 2 IMG 20230213 111413 IMG 20230213 111427 IMG 20230213 111640

PppCIMG2905
ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΓΑΛΛΟΥΣ….

«Δύο χέρια κρατούν σφιχτά τη Γη και την προσφέρουν», είπε ένας μαθητής της Στ΄ τάξης του σχολείου μας, όταν τελείωσε αυτό που σχεδίασαν και χρωμάτισαν μαζί με τον δάσκαλο των Εικαστικών τον κ. Γιώργο Ανδρούτσο, σε έναν τοίχο του σχολείου μας την Παρασκευή 24-02-2023. Δεν έχει σημασία το χρώμα των χεριών που σφιχταγκαλιάζουν τη Γη…  Έχει σημασία το χρώμα που παίρνουν οι φωτεινές ακτίνες του Ήλιου, όταν αυτές πέφτουν σε έναν πλανήτη γεμάτο αγάπη για τον άνθρωπο!

από κάτω από: Erasmus+ 2022 - 2023, Εκδηλώσεις-Δραστηριότητες, Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Erasmus+ 2022 – 2023

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Κατηγορίες Αρχείων