Αρχική » Ανακοινώσεις » ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

Μάιος 2020

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2020-2021, θα πραγματοποιηθούν από 15 έως και 29 Μαϊου 2020. Εκπρόθεσμες εγγραφές για λόγους ανωτέρας βίας θα γίνουν δεκτές μόνο με απόφαση του οικείου Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.                                                                    Τη σχολική χρονιά 2020-2021 στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2014 έως 31-12-2014.

Α. ΟΡΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ 1ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΛΑΡΙΣΑΣ

Η περιοχή ευθύνης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Λάρισας, με αφετηρία τη συμβολή των οδών Ροΐδου και Ηρώων Πολυτεχνείου, περιλαμβάνει την περιοχή η οποία περικλείεται από τις οδούς:                                                                Ηρώων Πολυτεχνείου, Φαρσάλων, όρια σιδηροδρομικών γραμμών, Υψηλάντου, Ιουστινιανού, Ιάσονος, Μανδηλαρά, Ηλιοδώρου, Ρούσβελτ, Κωλέττη, Μ. Μπότσαρη, Γρηγορίου Ε΄, Ροΐδου, Ηρώων Πολυτεχνείου.

Έλεγχος χωροταξικής κατανομής σχολείων

Β. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (Δεν απαιτείται η προσκόμισή του από τους γονείς. Αναζητείται από τη σχολική μονάδα).

β. Φωτοτυπία του Βιβλιαρίου Υγείας του παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (δίνεται από το σχολείο).

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (Φωτοτυπία λογαριασμού ΔΕΚΟ).

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου και Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου.

Γ. ΩΡΕΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

Οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά εγγραφής θα υποβάλλονται στο σχολείο κάθε μέρα από 10:00 έως 12:00.

Επισημαίνεται ότι οι εγγραφές θα γίνονται με την τήρηση των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.)  Ως εκ τούτου, παρακαλείστε ως προς την πιστή τήρηση των προτεινόμενων μέτρων ( μάσκα, γάντια, αποστάσεις, ένα μόνο άτομο).

Παρακαλούμε για την ασφάλεια όλων, αν υπάρχει η δυνατότητα:

-Να έχετε εκτυπώσει από την ιστοσελίδα του σχολείου και να έχετε συμπληρώσει την αίτηση εγγραφής στην Α΄ τάξη και την αίτηση εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα ( για όσους γονείς επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα. Οι γονείς αυτοί θα πρέπει να προσκομίσουν βεβαιώσεις εργασίας ή κάρτα ανεργίας).

-Να έχετε φωτοτυπήσει το βιβλιάριο υγείας του παιδιού (τις σελίδες με τα στοιχεία του παιδιού και τα εμβόλια που έχουν γίνει) και ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ.

Η Δ/ΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ