Συμμετοχή στο 2ο διαγωνισμό παιδικού σκίτσου με θέμα το  “ΣΠΙΤΙ” που διοργάνωσε το  περιοδικό ΣΧΕΔΙΑ

15406

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των 20 φιναλίστ του διαγωνισμού παιδικού σκίτσου με θέμα το “σπίτι” που διοργάνωσε για 2η συνεχόμενη χρονιά το περιοδικό “σχεδία” στον οποίο  συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας! Στο φετινό διαγωνισμό, που διοργανώθηκε σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες  πήραν μέρος 2.053 μαθητές/τριες απ’ όλη την Ελλάδα! Η Πόπη Διονυσοπούλου, μέλος της κριτικής επιτροπής και εκπρόσωπος του τομέα Επικοινωνίας και Ενημέρωσης της Ύπατης Αρμοστείας, μεταξύ των άλλων είπε: “Η συμμετοχή μας στο διαγωνισμό μας γέμισε ελπίδα, βλέποντας τα παιδιά να ζωγραφίζουν για την ασφάλεια και τη θαλπωρή του σπιτιού αλλά και για τους συνανθρώπους τους που αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν το δικό τους σπίτι… Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στο διαγωνισμό”.  Η Κατερίνα Ζουμπουλάκη, διευθύντρια της ομώνυμης γκαλερί, δήλωσε πως” η παιδική ζωγραφική, όταν είναι πραγματικά ανεπεξέργαστη χωρίς τα φίλτρα και τις επιρροές που εμπεριέχει η ζωγραφική των ενηλίκων, μπορεί να γίνει μια εμπειρία συγκλονιστική για το θεατή της. Όλα τα έργα των παιδιών μας υπενθυμίζουν την αξία της στέγης και των συνθηκών που πρέπει να προσφέρει πρωτίστως στα παιδιά”  Η τραγουδίστρια Φωτεινή Δάρα,   μέλος κι εκείνη της κριτικής επιτροπής, αναφέρει ότι εντυπωσιάστηκε από το πόσο εύγλωττα μίλησαν τα παιδιά μέσα από τις ζωγραφιές τους και πως αν καταφέρουμε να διαβάσουμε την αλήθεια που κρύβεται μέσα σε κάθε έργο τους ίσως κατορθώσουμε  να γίνουμε καλύτεροι γονείς. Στην κριτική επιτροπή συμμετείχε και μαθήτρια της Β’ γυμνασίου από τη Σχολή Μωραΐτη η οποία τονίζει πως η επιλογή των έργων ήταν μια δύσκολη αλλά και υπέροχη διαδικασία. Την κριτική επιτροπή συμπλήρωναν ο πωλητής της σχεδίας Γεράσιμος Δασκαλάκης, ο σκιτσογράφος Μιχάλης Κουντούρης και ο Γιώργος Μπιλάλης, εκδότης των εκδόσεων” Εν πλω”. Ακολουθούν τα σχέδια των 20 φιναλίστ και των μαθητών/μαθητριών μας!

Θερμά συγχαρητήρια για τη συμμετοχή!

Οι δημιουργίες των μαθητών μας!!!