Σχολικές εκδηλώσεις για την Επέτειο της 25ης Μαρτίου

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκαν στο χώρο του σχολείου μας εορταστικές εκδηλώσεις, τιμώντας τους ήρωες της Επανάστασης του 1821.

Πρώτα παρακολούθησαμε ένα αφιέρωμα στα σημαντικά γεγονότα της Ελληνικής Επανάστασης. Ακολούθησε συζήτηση για τους ήρωες και τις ηρωίδες που πολέμησαν και θυσιάστηκαν για την πατρίδα.  Τέλος,  ακούσαμε τραγούδια αφιερωμένα στον αγώνα της απελευθέρωσης, τραγουδήσαμε, είπαμε ποιήματα και κάναμε διάφορες κατασκευές.

Μετά το τέλος της γιορτής οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ παρευρέθησαν στο χώρο μνήμης του τοπικού ήρωα Ιωάννη Βελισσαρίου για κατάθεση στεφάνου.

Τη Δευτέρα 25 Μαρτίου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξης παρακολούθησαν τη δοξολογία που πραγματοποιήθηκε στον Ιερό Ναό του Αγίου Αθανασίου. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων από φορείς του τόπου μας στη μνήμη των πεσόντων Ηρώων.

Οι εορταστικές εκδηλώσεις έκλεισαν με την καθιερωμένη σχολική παρέλαση.