Εκπαιδευτική εκδρομή

Την Τρίτη 15 Μαϊου το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στο βιωματικό και ψυχαγωγικό πάρκο Paradise Park που βρίσκεται στην Αττική. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε 2 ομάδες και παρακολούθησαν τα εξής προγράμματα:

Τάξεις Α-Β-Γ

• «Ανακαλύπτω τη Σοκολάτα και το μπισκότο»: Τα παιδιά έγιναν μικροί ζαχαροπλάστες. Έφτιαξαν μπισκότα με επικάλυψη σοκολάτας και τα στόλισαν με πολύχρωμη τρούφα και καραμελάκια.

• Παιχνίδια : Τοξοβολία, ποδόσφαιρο, χορός, τραμπολίνο, παιχνίδι σε φουσκωτό κάστρο, survivor.

Τάξεις  Δ-Ε-ΣΤ

• «Ανακύκλωση και Κομποστοποίηση»: Τα παιδιά συμμετείχαν στο βιωματικό παιχνίδι της ανακύκλωσης και έμαθαν για τα οφέλη της στο περιβάλλον και την οικονομία. Έπειτα γνώρισαν την οργανική ανακύκλωση, την κομποστοποίηση και κατασκεύασαν παιχνίδι από ανακυκλώσιμα υλικά.

• Παιχνίδια: Τοξοβολία, ποδόσφαιρο, χορός, τραμπολίνο, παιχνίδι σε φουσκωτό κάστρο, survivor.