ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ STEM ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ.

Τον προηγούμενο μήνα πραγματοποιήθηκε στο 1ο Δημοτικό σχολείο Εργαστήρι STEM Κυκλικής Οικονομίας. Οι μαθητές/τριες των Δ Ε και Στ τάξεων συμμετείχαν σε βιωματικό εκπαιδευτικό παιχνίδι ,όπου κατασκεύασαν με ανακυκλώσιμα υλικά συσκευές και πραγματοποίησαν πειράματα . Τα παιδιά εργάστηκαν σε ομάδες, διατύπωσαν ερωτήματα, έκαναν πειραματικές μετρήσεις αξιοποιώντας τις συσκευές που έφτιαξαν, αξιολόγησαν τα αποτελέσματα και έδωσαν απαντήσεις στο ερώτημα που είχαν θέσει.

Εκπαιδευτικοί στόχοι του βιωματικού εργαστηρίου είναι:

• Ευαισθητοποίηση των μαθητών /τριων στην προστασία του περιβάλλοντος ,την επαναχρησιμοποίηση υλικών και την ανακύκλωση.
  • Καλλιέργεια της δημιουργικής σκέψης  μέσω της    βιωματικής μάθησης στο πλαίσιο ης Επιστήμης ,της Τεχνολογίας ,της Μηχανικής και των Μαθηματικών (STEM).

Επιστημονικός υπεύθυνος : Α. Μπαλντούκας, Καθηγητής ΕΚΠΑ

1          STEM 21685451763176