Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Η Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου γιορτάζεται κάθε χρόνο τον Φεβρουάριο.  Την προηγούμενη εβδομάδα οι μαθητές/ τριες  της Β , Γ και  Ε τάξης παρακολούθησαν ενημερωτικά βίντεο, ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις και ,μέσα από την ακρόαση ιστοριών για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο, συζήτησαν και  έφτιαξαν ζωγραφιές καθώς και  μια ομαδική αφίσα με χρήσιμες συμβουλές. Ενδιαφέρον είναι το γεγονός ότι τα παιδιά , αν και μικρά , έχουν εικόνα των κινδύνων και είναι υποψιασμένα σε μεγάλο βαθμό για το τι πρέπει να προσέξουν , όταν π.χ. ψάχνουν μια πληροφορία ή παίζουν διαδικτυακά παιχνίδια.

-Ελέγχουμε την πληροφορία   μέσα από διαφορετικές πηγές, πριν καταλήξουμε σε συμπέρασμα για το αν είναι αληθινή.

-Δεν συνομιλούμε με αγνώστους , ούτε κοινοποιούμε προσωπικές πληροφορίες στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και σε πλατφόρμες διαδικτυακών παιχνιδιών.

Ενδιαφέρον και χρήσιμο πληροφοριακό υλικό για μαθητές , εκπαιδευτικούς και γονείς υπάρχει στην παρακάτω ιστοσελίδα.

SaferInternet4kids | SaferInternet4kids

διαδικτυο 1      διαδικτυο 3 διαδικτυο 2