Μαθαίνουμε για τη σωστή διατροφή!

Την Τετάρτη 1/3/2023 οι μικρές τάξεις του σχολείου παρακολούθησαν διαδικτυακή ενημέρωση με θέμα τη σωστή διατροφή.«΄΄Μαγειρεύοντας΄΄ τη διατροφή μου. Συζητώντας ΄΄διατροφικά΄΄ με μαθητές Νηπιαγωγείου και πρώτων τάξεων Δημοτικού», η οποία  διοργανώθηκε  από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ιεράπετρας.

Τα παιδιά έμαθαν τις ομάδες τροφίμων, γνώρισαν τα οφέλη της Μεσογειακής Διατροφής, καθώς και ποιες επιλογές έχουν για ένα υγιεινό πρωινό.

Στη συνέχεια,   δουλεύοντας  συνεργατικά σε ομάδες των τεσσάρων ατόμων ζωγραφίσανε άλλα   και φτιάξανε την Κυρά  Σαρακοστή    από ζύμη.

Είπαμε  τραγούδια, μάθαμε παροιμίες για τον Μάρτη και μιλήσαμε για την περίοδο της Σαρακοστής.

sarakosth 1                                   sark 2