Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο για παιδιά!

Στις 8 Φεβρουαρίου 2022 -Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου οι μαθητές /τριες της Δ’ τάξης παρακολούθησαν μέσω της πλατφόρμας webex εκδήλωση με σκοπό την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα που αφορούν στην ασφαλή και ορθή χρήση του διαδικτύου που διοργάνωσε το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου.

Μπορείτε να παρακολουθήστε ένα βίντεο που με απλά λόγια μιλά για την ασφάλεια των παιδιών στο διαδίκτυο, πατώντας εδώ !

safeinternet  IMG f438007fd256aea253004aa4b2274db5 V

Στις 13 Απριλίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Α’, Β’ και Γ’ συμμετείχαν μέσω τηλεδιάσκεψης στην εκδήλωση “Η Αθηνά και ο Ντίκι μαθαίνουν στα μικρά παιδιά την ασφαλή χρήση του διαδικτύου” που οργάνωσε το Ελληνικό και Κυπριακό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου. Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να υποβάλλουν τις ερωτήσεις τους  και να πάρουν απαντήσεις σε σημαντικά ζητήματα.

Διαβάσαμε τα διαδικτυακά παραμύθια: “Η Αθηνά και το νέο της tablet” και “Η Αθηνά μαθαίνει για τα προσωπικά δεδομένα”.

Στη συνέχεια οι μαθητές/τριες  συζήτησαν για τους κινδύνους που  υπάρχουν στο διαδίκτυο, έμαθαν να ξεχωρίζουν την πλάκα από τον εκφοβισμό καθώς και ότι ποτέ δε δίνουμε προσωπικές πληροφορίες μέσω διαδικτύου.

Το υλικό που δουλέψαμε με τους μαθητές/τριές μας είναι το παρακάτω:

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ test

Φυλλάδιο δραστηριοτήτων με βάση τα παραμύθια της Αθηνάς:

Με ιδέες των παιδιών φτιάξαμε μέσω της εφαρμογής Crossword Labs ένα διαδικτυακό σταυρόλεξο με θέμα  Ασφάλεια και Διαδίκτυο.

received 393664649301290 received 394098582639660

1         2