Παρουσίαση προγράμματος Β΄ Τάξης- “Γνωρίζω την πόλη μου”

Οι μαθητές της Β’ Τάξης υλοποίησαν το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής με τίτλο «Κουμιώτικη Γη του Χθες και του Σήμερα».

Χρησιμοποιώντας φορητές κινητές συσκευές (tablets) περπάτησαν στην πόλη τους, φωτογράφησαν τα κτήρια της, πήραν συνεντεύξεις και συνέλλεξαν πλούσιο υλικό για τις εργασίες τους. Σαν μικροί ερευνητές, επεξεργάστηκαν το υλικό που συνέλλεξαν μόνοι τους, συνέθεσαν εννοιολογικούς χάρτες των κτιρίων της πόλης τους και δημιούργησαν παρουσιάσεις των καταστημάτων, των υπηρεσιών και των σχολείων της πόλης.

Σε όλες τους τις δραστηριότητες είχαν αχώριστο φίλο και πολύτιμο εργαλείο το προσωπικό τους tablet, το οποίο έμαθαν να το χρησιμοποιούν με νέους τρόπους, τρόπους που τους βοηθούν να σκεφτούν, να προβληματιστούν, να συνεργαστούν και να μάθουν.