ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ   ΕΠΙΣΚΕΨΗ   ΤΗΣ  Στ΄ ΤΑΞΗΣ  ΣΤΟ  ΑΗΣ  ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ

Την Τρίτη  6  Μαρτίου 2018, εμείς οι μαθητές της Στ΄ τάξης, επισκεφθήκαμε  τον ΑΗΣ (Ατμοηλεκτρικό σταθμό) Αλιβερίου στο πλαίσιο του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ποπυ έχει αναλάβει η τάξη με θέμα την ενέργεια και τίτλο «Ο πλανήτης χρειάζεται  . . . ενέργεια».

Η συνοδός μάς πληροφόρησε για την ιστορία της περιοχής και για τον τρόπο λειτουργίας του εργοστασίου παλαιότερα μέχρι σήμερα. Επισκεφθήκαμε τους χώρους του εργοαστασίου, τον υποσταθμό καθώς και τα ρωμαϊκά λουτρά που υπήρχαν εκεί. Ακόμη, ξεναγηθήκαμε στον χώρο όπου ελέγχεται αν το εργοστάσιο λειτουργεί σωστά και δεν υπάρχει κάποια βλάβη. Είδαμε τέλος και τον αγωγό φυσικού αερίου, αφού το εργοστάσιο τα τελευταία τέσσερα χρόνια λειτουργεί με φυσικό αέριο.

Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν με το εργοστάσιο και ευχαριστήθηκαν αρκετά την επίσκεψή τους ! !

Ακολουθούν οι φωτογραφίες από την επίσκεψή μας. Απολαύστε τες!