Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού σχ. Έτους 2018 -19

1ο Δημοτικό Σχολείο Κέρκυρας- Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού
Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους

Την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2018 στο 1ο Δημοτικό υλοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες, κινητικές δραστηριότητες, παιχνίδια, χορός, αθλήματα κλπ. ανάλογα με την ηλικία των μαθητών/τριών και τις υποδομές του σχολείου.

Με ιδιαίτερη χαρά ο ποδοσφαιριστής της Εθνικής ομάδας μας και γονέας του σχολείου μας κ. Θεοφάνης Γκέκας μύησε μαθητές του σχολείου μας στις αξίες του αθλητισμού και τους δίδαξε τεχνικές στο ποδόσφαιρο.

Επίσης οι αθλητικές δράσεις εμπλουτίστηκαν και συνδυάστηκαν με προβολές ταινιών, βίντεο σχετικής θεματολογίας, διαδραστική συζήτηση – αναστοχασμό , ανάγνωση και συζήτηση κειμένων, άρθρων από εφημερίδες και περιοδικά, κλπ., καλλιτεχνική – εικαστική – μουσική δημιουργία με συναφή θεματολογία και άλλα.
Ιδιαίτερη σημασία δόθηκε στο πνεύμα και το μήνυμα των Ολυμπιακών Αγώνων υπέρ της ειρήνης, της συνεργασίας, του “ευ αγωνίζεσθαι” και της αλληλεγγύης των λαών με αφορμή προβολή βίντεο από του Ολυμπιακούς Αγώνες 2004 που έγιναν στην Αθήνα.