Παρακολούθηση όπερας για παιδιά «BRUNDIBAR»

«BRUNDIBAR» Όπερα για παιδιά
br
Το Δημοτικό Περιφερειακό Θέατρο Κέρκυρας, σε συνεργασία με το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου, την Όπερα Δωματίου Κέρκυρας και το φωνητικό σύνολο «Female Echoes» θα παρουσιάσουν την παιδική όπερα «Brundibar» του Ηans Krasa, στο Δημοτικό Θέατρο Κέρκυρας, την πρώτη εβδομάδα του Νοεμβρίου.

Στο πλαίσιο αυτής τη παράστασης θα πραγματοποιηθούν και πρωινές παραστάσεις για τα σχολεία του νησιού μας.

Η παράσταση απευθύνεται σε μαθητές από Γ΄ Δημοτικού μέχρι και μαθητές Λυκείου.

Το «Brundibár» (Μπρούντιμπαρ), η παιδική όπερα του εβραίου Τσέχου συνθέτη Hans Krasa (1899-1944) σε λιμπρέτο του Adolf Hoffmeister – που γνωρίζει τεράστια επιτυχία, σε όποιο θέατρο του κόσμου παίζεται- παρουσιάστηκε για πρώτη φορά από τα παιδιά του στρατοπέδου συγκέντρωσης του Theresienstadt (Τερεζίν) στην κατεχόμενη Τσεχοσλοβακία το 1943.