Το Σχολείο μας

ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΘΗΤΕΣ

Το Σχολείο μας

Tο Πρώτο Δημοτικό Σχολείο Κέρκυρας είναι χτισμένο σε ένα από τα ψηλότερα σημεία της πόλης μας, καθώς βρίσκεται μέσα στο Νέο Φρούριο της πόλης.
Μπορεί κανείς να θαυμάσει τη θέα των σπιτιών της παλιάς πόλης και το Παλιό Φρούριο, από το μπαλκόνι του γραφείου του σχολείου μας, ως πέρα μακριά στη θάλασσα και στο νησί του Βίδο.

Είναι ένα πέτρινο κτίριο δύο ορόφων και ταιριάζει με την αρχιτεκτονική του Φρουρίου.

Ανεγέρθηκε το 1952 με τη συμμετοχή στα έξοδα και των κατοίκων της περιοχής, που έκαναν έρανο για να βοηθήσουν στην κατασκευή του.

Διαθέτει μεγάλο προαύλιο χώρο μπρος και πίσω από το διδακτήριο για τα διαλείμματα των μαθητών μας.

Συστεγάζεται με το Πρώτο Νηπιαγωγείο Κέρκυρας και βρίσκεται στην οδό Σχολεμβούργου 20 .

ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΘΗΤΕΣ