Γενική Διεύθυνση Επικοινωνίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής – Ένα μήνυμα για τα σχολεία

Screenshot_2020-05-05 Διαγωνισμοί και ειδήσεις – Γωνιά μάθησης European Commission

Ένα μήνυμα για τα σχολεία

05/04/2020

Αυτή τη δύσκολη περίοδο έχουμε να αντιμετωπίσουμε πολλές προκλήσεις, ιδίως σχετικά με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Θέλοντας να σας βοηθήσουμε, σας παρουσιάζουμε τον ιστότοπο «Γωνιά μάθησης» και τους διδακτικούς πόρους που περιέχει σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση (στις 24 επίσημες γλώσσες της ΕΕ).

Ο ιστότοπος αυτός, που δημιουργήθηκε από τη γενική διεύθυνση Επικοινωνίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και ονομάστηκε «Γωνιά μάθησης», σας παρέχει πολλά εργαλεία που βοηθούν τους μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (5-18 ετών) να ανακαλύψουν την Ευρωπαϊκή Ένωση. Σ΄ αυτόν θα βρείτε μαθησιακό υλικό ταξινομημένο ανά ηλικία, παιχνίδια, διαγωνισμούς, βιβλία δραστηριοτήτων, βίντεο και πολλά άλλα!

Μαθητές, εκπαιδευτικοί ή γονείς, το «παίζω και μαθαίνω» είναι ο κοινός μας στόχος!

Ο ιστότοπος επικαιροποιείται τακτικά. Προσθέτουμε σ΄ αυτόν νέα παιχνίδια, μαθησιακό υλικό, διαγωνισμούς ή άλλα νέα ενδιαφέροντα για μαθητές 5-18 ετών και τους δασκάλους τους.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.