Εγγραφές στο Ολοήμερο τμήμα

Λειτουργία Ολοήμερου τμήματος σχολικής χρονιάς 2024-2025

Στα Ενιαίου Τύπου Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία δύναται να συγκροτηθούν και να λειτουργήσουν τμήματα Ολοήμερου Προγράμματος.

Προϋπόθεση είναι η εγγραφή τουλάχιστον δέκα (10) μαθητών/τριών για 6/θέσια και άνω σχολεία.

Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης – δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους.

Οι Διευθυντές των Δημοτικών Σχολείων κάνουν δεκτές όλες ανεξαιρέτως τις αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις.

Οι αιτήσεις για εγγραφή στο Ολοήμερο τμήμα γίνονται δεκτές έως και την Παρασκευή 24 Μαΐου 2024.

Η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος πραγματοποιείται στις 16:00 εάν υπάρχει ικανός αριθμός μαθητών.

Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.

Εάν δεν υπάρχει ικανός αριθμός μαθητών που να δηλώνουν ώρα αποχώρησης τις 16:00 τότε η αποχώρηση όλων των μαθητών του Ολοήμερου Προγράμματος γίνεται στις 15:00.

Θα ήθελα επίσης να σας ενημερώσω ότι αιτήσεις εγγραφής δόθηκαν σε όλους τους μαθητές των τάξεων Α, Β, Γ, Δ και Ε.

Δροσούνης Ευάγγελος