«Εορτασμός Τριών Ιεραρχών »

λήψηςΤη Δευτέρα 30 Ιανουαρίου το σχολείο μας τίμησε τους τρεις Ιεράρχες ως λαμπρούς παιδαγωγούς.
Ως Τρεις Ιεράρχες αναφέρονται οι τρεις επιφανείς άγιοι και θεολόγοι της χριστιανικής θρησκείας, προστάτες των γραμμάτων και των μαθητών, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Βασίλειος ο Μέγας και ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός ή Γρηγόριος ο Θεολόγος.
Στην αίθουσα εκδηλώσεων, οι μαθητές παρακολούθησαν ένα αφιέρωμα στους τρεις Ιεράρχες, το οποίο άνοιξε με το απολυτίκιο των Τριών Ιεραρχών αλλά και με ύμνους προς τιμήν τους.
Στη συνέχεια η σημαία με τους παραστάτες καθώς και μαθητές ορισμένων τμημάτων με τους εκπαιδευτικούς τους, μετέβησαν στον Ιερό Ναό της Θείας Αναλήψεως ,όπου παρακολούθησαν τη Θεία Λειτουργία για την εορτή των Τριών Ιεραρχών .