Το σχολείο μας

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Καλλικράτειας  βρίσκεται στην περιοχή Κάμπος, στον επαρχιακό δρόμο Ν.Καλλικρατειας – Ν.Ηράκλειας. Για παραπάνω πληροφορίες στο μενού επικοινωνία

Η Ιστορία του σχολείου μας

Τα πρώτα χρόνια της προσφυγιάς η εκπαίδευση είναι ανύπαρκτη. Μετά την ανέγερση  των πρώτων κατοίκων στη Ν.Καλλικράτεια (1926), οι Καλλικρατειανοί με την ξυλεία που περίσσεψε από την οικοδόμηση των σπιτιών κατασκεύασαν μια μεγάλη παράγκα που χρησίμευε η μισή ως σχολείο κι η άλλη μισή ως εκκλησία. Το σχολείο ήταν τριθέσιο και δίδαξαν σ’ αυτό σπουδαίοι δάσκαλοι και δασκάλες: όπως ο Δαμιανός Δημητριάδης, ο Χρήστος Στεργιανόπουλος, η Ζωή Μονάκη, η Κατίνα Δημοπούλου και η Ελένη Σύρα. Το 1930 έγινε η θεμελίωση του 1ου Δημοτικού Σχολείου της Νέας Καλλικράτειας στο κέντρο της Καλλικράτειας, απέναντι από το Δημαρχείο και τον ιερό Ναό της Οσίας Παρασκευής. Οι εργασίες για την κατασκευή του ξεκίνησαν το 1928, από τους πρόσφυγες  της Καλλικράτειας Ανατολικής Θράκης. Για να χτιστεί το σχολείο, οι κάτοικοι μετέφεραν πέτρες με τα κάρα τους από το μαχαλά Τζέμπετζη, όπου είχε χαλασμένα σπίτια.

Από το βιβλίο «Λαογραφικό Λεύκωμα Καλλικράτειας. Καλλικράτεια-Από την Προποντίδα στη Χαλκιδική», Υπεύθυνος έκδοσης: Δήμος Καλλικράτειας, Νοέμβριος 2000.