Γιορτή Τριών Ιεραρχών

Την Τρίτη 30/01/2024  εκπροσώπηση του σχολείου μας  παρακολούθησε τη θεία λειτουργία. Τον Πανηγυρικό Λόγο της ημέρας προς τιμή των Τριών Ιεραρχών εκφώνησε η εκπαιδευτικός του σχολείου μας Γεωργία Σωτηρίου. Ομιλία που μας προβλημάτισε αλλά και μας συγκίνησε βαθειά. Η μίζερη εποχή μας έχει πολλά κοινά με εκείνη των Τριών Ιεραρχών. Δεν έλειψαν οι πόλεμοι, οι βίαιες συγκρούσεις, τα κοινωνικά αδιέξοδα, τα άλυτα οικονομικά προβλήματα, η εκμετάλλευση του ανθρώπου από τον άνθρωπο, οι κοινωνικές διακρίσεις και οι θρησκευτικές διαμάχες. Το μήνυμα των Τριών Πατέρων της Εκκλησίας μας πάντα επίκαιρο και επαναστατικό, έρχεται να μας θυμίσει τη χριστιανική αυθεντικότητα, να προτείνει λύσεις και να δώσει κατευθύνσεις, που γεμίζουν ελπίδα και απελευθερώνουν.

Ευχόμαστε Χρόνια πολλά και φωτισμένα σε όλους.

31 1 24 σημαία2 31 1 24 σημαία1