Εκπαιδευτική εκδρομή Β τάξης στην Μονοκαρυά

Την Παρασκευή 26 Μαΐου,  με αφορμή την θεματική ενότητα που διδάσκονται αυτή την περίοδο οι μαθητές της  Β΄ τάξης του σχολείου μας σχετικά με το τι είναι ένα Λαογραφικό Μουσείο και τι μπορεί να συναντήσει κανείς  εκεί, επισκεφτήκαμε το Λαογραφικό Μουσείο στην Άνω  Μονοκαρυά. Το μουσείο στεγάζεται στο παλιό δημοτικό σχολείο και λειτουργεί από το 2002.

Εκεί  μας υποδέχτηκαν ο κύριος και η κυρία Αλεξίου που μας ξενάγησαν, δείχνοντάς μας τα εκθέματα από τις καθημερινές ασχολίες των ανθρώπων της παλιάς εποχής  καθώς και πως ήταν μια τάξη(τα θρανία) παλιότερα ,  απαντώντας με υπομονή σε όλες τις απορίες μας.

Έπειτα αφιερώσαμε τον υπόλοιπο μας χρόνο παίζοντας στο παλιό προαύλιο του παλιού σχολείου.

Η επίσκεψη αποτέλεσε μια ιδιαίτερα θετική  και όμορφη εμπειρία για τα παιδιά.

Ευχαριστούμε θερμά για την ξενάγηση και για την περιποίηση που μας πρόσφεραν. Καθώς και τον δήμαρχο Ιστιαίας-Αιδηψού που φρόντισε για την μεταφορά των μαθητών.