ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη , 14 Ιουνίου 2022, η γιορτή λήξης του Σχολικού έτους, μέσα σε πνεύμα χαράς και προσμονής για τις καλοκαιρινές διακοπές. Είδαμε την Πρώτη τάξη να παρουσιάζει με συγχρονισμένη κίνηση-χορογραφία ,<<Ένα γράμμα μια ιστορία>> και να χορεύει το μελοποιημένο ποίημα του Οδυσσέα Ελύτη <<Τα τζιτζίκια>>, ενώ η παρουσίαση συνοδεύτηκε με όμορφα καλοκαιρινά ποιήματα.                                                                                      Ακούσαμε τη Δευτέρα τάξη να απαγγέλει το ποίημα <<Δε με ακούς>> πάνω από μια υπέροχη μουσική υπόκρουση και να παρουσιάζει το ολιγόλεπτο σκετσάκι <<Ο σωστός ο Δάσκαλος>>.     Παρακολουθήσαμε στη συνέχεια την Τρίτη τάξη να αφηγείται έναν από τους μύθους του Αισώπου <<Το αμάρτημα του γαϊδάρου>>.                                                                                                Ενθουσιαστήκαμε με την ερμηνεία του τραγουδιού στη νοηματική <<Να αγαπάς>> του Παντελή Θαλασσινού από την Τετάρτη τάξη.                                                                                                    Απολαύσαμε από την Πέμπτη τάξη τη χορωδιακή παρουσίαση του τραγουδιού  <<Ότι αξίζει θα αγαπώ>> και τη θεατρική εκδοχή του μύθου του Αισώπου <<Ο Τζίτζικας και ο Μέρμηγκας>>.     Συγκινηθήκαμε με την Έκτη τάξη που   εμφανίστηκε με ένα έμμετρο αποχαιρετιστήριο (δημιουργία των ίδιων των μαθητών) και με δραματοποίηση του τραγουδιού <<Μάθημα Σολφέζ>>.                                                                                                                                                                       Η βραδιά έκλεισε με αθλοπαιδιές από τις τάξεις Α΄,Β΄, Γ΄ και Δ΄ οργανωμένες από τον γυμναστή του σχολείου.                                                                                                                                  Τέλος ας αναφερθεί και η συμβολή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων που φρόντισε για την προσφορά εδεσμάτων σε γονείς και παιδιά.