Πανελλήνια & Ευρωπαϊκή ημέρα αθλητισμού

Η 27η Σεπτεμβρίου 2019 ήταν  η 6η Πανελλήνια και Ευρωπαϊκή Ημέρα Αθλητισμού με σύνθημα  “Αγαπώ την Άθληση – Αγαπώ την υγεία μου“. Ο στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου αλλά και έξω από αυτό. Έτσι μπορούμε να επιτύχουμε έναν υγιή τρόπο ζωής μέσα από την άθληση αλλά και την υγιεινή διατροφή.

Στα πλαίσια της 6ης Πανελλήνιας & Ευρωπαϊκής Ημέρας  Αθλητισμού το σχολείο μας προγραμμάτισε και υλοποίησε αθλητικές δραστηριότητες. Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου υποδέχτηκε την Ολυμπιονίκη κυρία Χαρά Καρυάμη η οποία παρουσίασε στα παιδιά όλων των τάξεων το άθλημα της Γυμναστικής. Στη συνέχεια οι ομάδες των μαθητών/τριών συμμετείχαν σε ομαδικά αθλητικά παιχνίδια.

Τη Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου όλες οι τάξεις επισκέφθηκαν  αθλητικό συγκρότημα για περαιτέρω δράση και παιχνίδι.

Περάσαμε καλά; Ναιιιι!!!