Όραμα & Αποστολή μας

Επίκεντρο της αποστολής μας είναι τα παιδιά μας.

• Αγκαλιάζουμε κάθε παιδί με ξεχωριστό ενδιαφέρον. Στόχος μας είναι να καλλιεργήσουμε ολόπλευρα τους μαθητές μας, προάγοντας την κριτική σκέψη, το ομαδικό πνεύμα, την αυτοεκτίμηση, την ακεραιότητα του χαρακτήρα και την αγάπη για μάθηση
  • Με πίστη στο θεσμό της οικογένειας, συνεργαζόμαστε με τους γονείς προς όφελος των παιδιών. Μέριμνά μας να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας σε ένα ζεστό οικογενειακό περιβάλλον, γεμάτο αγάπη, όπου θα περάσουν όμορφα και δημιουργικά χρόνια.
  • Μας ενδιαφέρει τόσο η εκπαίδευση στα γνωστικά αντικείμενα όσο και η καλλιέργεια του χαρακτήρα του παιδιών.
  • Η ασφάλεια των παιδιών μας αποτελεί καθημερινά πρώτη μας προτεραιότητα, όπως το ίδιο σκέφτεται κάθε γονιός για το παιδί του.

Μέλημά μας είναι τα παιδιά να αγαπήσουν το σχολείο.

• Κάθε παιδί που έρχεται με χαρά κάθε μέρα στο σχολείο, έχει το μυαλό και την καρδιά του ανοιχτή σε όσα το σχολείο τού διδάσκει.
  • Όλοι οι διδάσκοντες του σχολείου νοιάζονται και ενδιαφέρονται για τα συναισθήματα των μαθητών και φροντίζουν για την υγιή κοινωνικοποίησή τους με τα άλλα παιδιά.
  • Τα παιδιά αποκτούν δεξιότητες μέσω μαθημάτων, αλλά και εναλλακτικών πηγών μάθησης, όπως παρουσιάσεις, διαθεματικά project, εκπαιδευτικά video, διαδραστικές ασκήσεις κ.α.
  • Εφαρμόζοντας μεθόδους βιωματικής εκπαίδευσης, στοχεύουμε η μάθηση να είναι δυναμική, ζωντανή και να προσελκύει το ενδιαφέρον των μαθητών.