Στον Ραδιοφωνικό σταθμό της πόλης μας.

Ήταν για μας μια μεγάλη εμπειρία. Ανακοινώσαμε τις ιδέες μας για το δάσος και την προσφορά του στην αποτροπή της κλιματικής αλλαγής και όλοι μαζί είπαμε τα συνθήματά μας. Το κείμενό μας:

“Είμαστε οι μαθητές και οι μαθήτριες της τετάρτης τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου και, με αφορμή τη σημερινή μέρα – που είναι η πρώτη μέρα της άνοιξης αλλά και η παγκόσμια μέρα δασοπονίας – θέλουμε να σας μιλήσουμε για τα δάση.

Κάνοντας ένα πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα το δάσος μάθαμε πως τα δάση είναι πολύ σημαντικά για τη ζωή μας και για τον πλανήτη γιατί:

• Είναι τόπος κατοικίας μιας μεγάλης ποικιλίας ζώων και φυτών.
  • Φιλτράρουν τα αιωρούμενα στερεά σωματίδια.
  • Ελαττώνουν την ταχύτητα των ανέμων.
  • Αποτελούν φυσικά φίλτρα του νερού μιας περιοχής.
  • Είναι πηγή πρώτων υλών και προσφέρουν ευκαιρίες σε πολλά επαγγέλματα.
  • Αποτελούν σπουδαίο χώρο αναψυχής και δράσης.
  • Και πάνω απ’ όλα: Προσφέρουν το πολύτιμο οξυγόνο και δεσμεύουν διοξείδιο του άνθρακα – ένα από τα κυριότερα αέρια που συμβάλλουν στην κλιματική αλλαγή. Είναι λοιπόν σημαντικά για τον περιορισμό της.

Ακόμα μάθαμε ότι τα δάση κινδυνεύουν εξ’ αιτίας των δραστηριοτήτων του ανθρώπου, από τις πυρκαγιές, την παράνομη υλοτόμηση και την κλιματική αλλαγή.

Γι’ αυτό το λόγο συνεργαζόμαστε με την Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης και τον Δήμο μας και αναλαμβάνουμε δράση με τα συνθήματα:

• Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης αναλαμβάνουμε δράση για τον περιορισμό της κλιματικής αλλαγής.
  • Τα δάση είναι οι πνεύμονες του πλανήτη μας.

Προστατέψτε τα!

• Προστατεύοντας τα δάση προστατεύουμε τη ζωή μας!
  • Το δάσος είναι πολύτιμο για τη ζωή και την υγεία!
  • Με την ανακύκλωση χαρτιού προστατεύουμε τα δάση!
  • Όταν επισκεπτόμαστε το δάσος αφήνουμε πίσω μας μόνο τα ίχνη μας!
  • Ακόμα κι ένα δέντρο μπορεί να κάνει διαφορά.