1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
28 Νοέ 2022

Πανεπιστήμιο Δυτ.Μακεδ.-1ο Δημ.Σχ.Φλώρινας-Διαδραστικά project βιβλιογνωσίας-φιλαναγνωσίας-Δ1 τμήμα

Συντάκτης: 1ο Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας | Κάτω από: Εκπαιδευτικά προγράμματα, Ενδιαφέροντα, Πολιτιστικές

Την Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2022, το τμήμα του σχολείου μας Δ1 με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Τσίρου Αναστασία και με τη συνοδεία και υποστήριξη της εκπαιδευτικού του σχολείου κας Τσούτσας Ευαγγελίας, επισκέφτηκε τη Σχολή Κοινωνικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών για να συμμετάσχει στο 1ο από τα 3 project-που θα υλοποιηθούν μέχρι τις 5 Δεκεμβρίου 2022- με τίτλο “Ανακαλύπτοντας τον πολιτισμό του βιβλίου με τη γραφή και τη γραφίδα”. Τα συγκεκριμένα project  υλοποιούνται στα πλαίσια των πανεπιστημιακών μαθημάτων «Ιστορία του βιβλίου» και «Τέχνες του βιβλίου» του Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Παν.Δυτ.Μακεδονίας.

Οι μαθητές στο πρώτο στάδιο ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη του προγράμματος κ. Ευθυμία Παπαγεωργίου για την εξέλιξη της γραφής από την προΪστορία έως και την κλασική αρχαιότητα. Στη συνέχεια κλήθηκαν κατά ομάδες να αφήσουν το δικό τους “αποτύπωμα” πάνω σε μια “βραχογραφία” χρησιμοποιώντας μόνο εικόνες για να κατανοήσουν τον τρόπο κατά τον οποίο οι άνθρωποι των σπηλαίων εκφράζονταν.

Επόμενες δραστηριότητες τις οποίες οι μαθητές διεκπαιρέωσαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον ήταν η αποτύπωση πάνω σε διάφορα υλικά όπως το φύλλο δέντρου, ο πηλός, ο χαλκός, το κερί και μια σελίδα χειρόγραφου βιβλίου, κάποια ιδεογράμματα από τη Γραμμική Α και Β, το Φοινικικό και Ιωνικό αλφάβητο και κατέληξαν στη γραφή των Νέων Ελληνικών.

Καθ’ όλη τη διάρκεια τα υλικά τα οποία χρησιμοποιήθηκαν ήταν τα πινέλα, οι γραφίδες από ξύλο και φτερά χήνας. Κατανόησαν πόσο δύσκολη  ήταν η γραφή πάνω σε αυτά τα υλικά και εκτίμησαν  όλα όσα υπάρχουν μέσα στη σχολική τους τσάντα.

Μετά το πέρας των διαδικασιών , οι μαθητές έφυγαν έχοντας αποκτήσει πολύτιμες γνώσεις για την εξέλιξη της γραφής και έχοντας μαζί τους όλα όσα είχαν δημιουργήσει.

IMG 20221125 113359 IMG 20221125 121257 IMG 20221126 164954 IMG 20221126 165054 IMG 20221126 165224 IMG 20221126 165332