Κανονισμός Λειτουργίας Σχολείου

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ Ν.ΜΑΚΡΗΣ

Με την έναρξη του νέου σχολικού έτους, ευχόμαστε η νέα αυτή χρονιά να είναι δημιουργική και εποικοδομητική.  Για την απρόσκοπτη λειτουργία της Σχολικής Μονάδας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής :

1. Σας επισημαίνουμε ότι το ωράριο λειτουργίας του Σχολείου είναι 8.15 με 13.15.  Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής καθυστερήσει και τον φέρει ο γονέας θα πρέπει πρώτα να ενημερώνει τη Διεύθυνση του Σχολείου και τη Συνοδό του Σχολικού που μεταφέρει το παιδί.  Το ίδιο θα συμβαίνει και κατά την αποχώρηση όταν γίνεται πρόωρα, δηλαδή ο γονέας θα ενημερώνει τηλεφωνικά από την προηγούμενη μέρα τη Διεύθυνση του Σχολείου ή την Κοινωνική Υπηρεσία, καθώς και τη Συνοδό του Σχολικού, και θα υπογράφει Υπεύθυνη Δήλωση ότι παρέλαβε το παιδί του, στην οποία θα αναφέρεται και ο λόγος της αποχώρησης.  Οι γονείς που παραλαμβάνουν οι ίδιοι τα παιδιά τους θα πρέπει το αργότερο στις 13.10 να βρίσκονται στο χώρο του Σχολείου.
  2. Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων δεν επιτρέπεται η παραμονή στο Σχολείο ατόμων άσχετων με την εκπαιδευτική διαδικασία. Επίσκεψή σας σε αυτό επιτρέπεται μόνο κατόπιν προγραμματισμένης συναντήσεως ή αν συντρέχουν λόγοι έκτακτης ανάγκης.  Σε κάθε περίπτωση παρακαλούμε να ακολουθείτε τις οδηγίες της Διοίκησης του Σχολείου και να μην εισέρχεστε εντός του Σχολείου ή να έρχεστε χωρίς προγραμματισμένο ραντεβού για ενημέρωση.
  3. Όλοι οι μαθητές θα πρέπει να φέρουν μια αλλαξιά ρούχων, η οποία θα παραμείνει στο Σχολείο για να χρησιμοποιηθεί σε περίπτωση ανάγκης.
  4. Οι γονείς των παιδιών που παρουσιάζουν κάποια αλλεργία (σε τρόφιμα, φάρμακα ή άλλο), παρακαλούνται να ενημερώσουν το Σχολείο το συντομότερο με Υπεύθυνη Δήλωση.
  5. Οι εκπαιδευτικοί κάθε τμήματος θα ενημερώνουν τους γονείς μέσω του τετραδίου επικοινωνίας, ή τηλεφωνικά για τον προγραμματισμό των συναντήσεων που αφορούν την πρόοδο των παιδιών τους.
  6. Οι μαθητές των τμημάτων που δεν θα ακολουθούν προγραμματισμένες επισκέψεις δεν θα μπορούν να βρίσκονται την ημέρα εκείνη στο χώρο του Σχολείου.
  7. Σε περίπτωση απουσίας του μαθητή θα πρέπει να ενημερώνεται το Σχολείο από την πρώτη ημέρα απουσίας και εφόσον υπάρχει ασθένεια θα δικαιολογούνται οι απουσίες.
  8. Σε περίπτωση που υπάρχει ανάγκη για τηλεφωνική επικοινωνία με το Σχολείο θα καλείται η Κοινωνική Υπηρεσία στο τηλέφωνο

Ευχόμαστε σε όλους Καλή Σχολική χρονιά.