ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ
ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ
ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΑΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Με την ευκαιρία της έναρξης της νέας διδακτικής χρονιάς 2021-2022, σύμφωνα με τις σχετικές εγκυκλίους για τη λειτουργία των Δημοτικών Σχολείων, σας ενημερώνουμε για τα παρακάτω:

Από την Τρίτη 14 Σεπτεμβρίου 2021:

Α. Προσέλευση-Αποχώρηση των μαθητών-τριών:
Η προσέλευση των μαθητών/τριών πραγματοποιείται από την κύρια είσοδο του σχολείου (από την οδό Καραβαγγέλη). Η προσέλευση των παιδιών γίνεται από τις 08.00 μέχρι και τις 08.15. Τα παιδιά πρέπει να προσέρχονται στην ώρα τους καθώς στις 8.15 οι πόρτες του σχολείου κλειδώνουν.
Οι μαθητές/τριες εισέρχονται στα τμήματά τους και η πρωινή προσευχή γίνεται εντός της αίθουσας.
Όλα τα παιδιά εισέρχονται στο χώρο του σχολείου φορώντας μάσκα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Την πρώτη εβδομάδα, από 13 μέχρι και 17 Σεπτεμβρίου 2021, τις ημέρες Δευτέρα και Πέμπτη, τα παιδιά θα επιδεικνύουν τη σχολική κάρτα Covid κατά την είσοδό τους στο σχολείο.
Από την επόμενη εβδομάδα, 20 Σεπτεμβρίου και μετά, τα παιδιά θα επιδεικνύουν τη σχολική κάρτα Covid κατά την είσοδό τους στο σχολείο κατά τις ημέρες Τρίτη και Παρασκευή.
Οι μαθητές/τριες πρέπει καθημερινά να έχουν μαζί τους στο σχολείο τη σχολική κάρτα Covid. Η κάρτα πρέπει να είναι τυπωμένη ή χειρόγραφη. Δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή στην ημερομηνία της κάρτας καθώς και στην υπογραφή του γονέα/κηδεμόνα. Την Τρίτη θα μοιραστούν στα παιδιά υποδείγματα της παραπάνω κάρτας.
Το αποτέλεσμα του self-test πρέπει να δηλώνεται ηλεκτρονικά στην ανάλογη πλατφόρμα.

Η αποχώρηση των μαθητών/τριών πραγματοποιείται από 2 σημεία:
Από την κύρια είσοδο του σχολείου και από την είσοδο του κυλικείου.

Οι ώρες αποχώρησης των μαθητών/τριών, προς αποφυγή συγχρωτισμού, είναι οι εξής:
Τμήματα Α1, Α2, Β1 και Β2 ώρα 13.00.
Τμήματα Γ1, Γ2, Δ1 και Δ2 ώρα 13.10.
Τμήματα Ε1, Ε2, ΣΤ1 και ΣΤ2 ώρα 13.15.
Είναι ιδιαίτερα σημαντικό οι γονείς – κηδεμόνες των μαθητών/τριών να βρίσκονται έγκαιρα στο χώρο του σχολείου και κατά την αποχώρηση των παιδιών ώστε να αποφεύγονται τυχόν καθυστερήσεις.

Β. Διαλείμματα
Οι τάξεις Α, Β και Γ θα έχουν διαλείμματα σε διαφορετική ώρα από τις τάξεις Δ, Ε και ΣΤ και θα έχουν το δικό τους οριοθετημένο χώρο στην αυλή προς αποφυγή συγχρωτισμού.

ΤΑΞΕΙΣ Α, Β , Γ
1ο Διάλειμμα 9.40-10.00 20 λεπτά
2ο Διάλειμμα 11.30-11.45 15 λεπτά
3ο Διάλειμμα 12.20-12.30 10 λεπτά

ΤΑΞΕΙΣ Δ, Ε , ΣΤ
1ο Διάλειμμα 9.00-9.20 20 λεπτά
2ο Διάλειμμα 10.45-11.00 15 λεπτά
3ο Διάλειμμα 12.30-12.40 10 λεπτά

Χρήση μάσκας δεν πρέπει να γίνεται κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, οπότε πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις καθώς και κατά τη διάρκεια της σίτισης.
Συστήνεται στους γονείς τα παιδιά να έχουν μαζί τους ένα τσαντάκι για το διάλειμμα ώστε να αποθηκεύουν το νερό τους, το φαγητό τους, την μάσκα τους, το αντισηπτικό τους… (μπορούν να έχουν, επίσης, 2 σακουλάκια μιας χρήσεως για τις μάσκες, ένα για τις καθαρές και ένα για τις χρησιμοποιημένες – συστήνεται να υπάρχουν περισσότερες από μια μάσκες).

Γ. Παραμονή των μαθητών στις αίθουσες διδασκαλίας .
Η χρήση της μάσκας στις αίθουσες διδασκαλίας του σχολείου είναι υποχρεωτική για μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικούς.

Δ. Ολοήμερο Σχολείο – Σίτιση
Παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν στο Ολοήμερο, τουλάχιστον στην αρχή, να προμηθεύουν τα παιδιά τους με φαγητό που δε χρειάζεται ζέσταμα, ώστε να αποφευχθεί η χρήση συσκευών ζεστάματος στο σχολείο.
* Το Ολοήμερο Σχολείο θα λειτουργήσει κανονικά μέχρι τις 4 το μεσημέρι και θα υπάρχει και η πρωινή ζώνη.

Ε. Επικοινωνία με το σχολείο
Η επικοινωνία με το σχολείο μπορεί να γίνεται τηλεφωνικά (2310763718) ή με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (mail@1dim-elefth.thess.sch.gr).
Σχετικά με τις ενημερώσεις των εκπαιδευτικών των τμημάτων με τους γονείς θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση.

Ενημερωνόμαστε από το ιστολόγιο του σχολείου (https://blogs.sch.gr/1dimelefh/).

Λαμβάνοντας υπόψη τις ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν, με συνεργασία, υπευθυνότητα και σύνεση, ευχόμαστε Καλή Σχολική Χρονιά!