Σπουδαία διάκριση για το δάσκαλο Πληροφορικής κ. Γεώργιο Βακάλη

Έχουμε τη χαρά να κοινοποιήσουμε την αξιόλογη διάκριση του συναδέλφου μας κ. Γεωργίου Βακάλη, ειδικότητας ΠΕ19-50.Πληροφορικής, ο οποίος διακρίθηκε διεθνώς για τη δημιουργία της «Εφαρμογής του μήνα» (App of the month) στην κατηγορία «Ενήλικες νικητές Φεβρουαρίου» (February adult winners) στο διαδικτυακό περιβάλλον εργασίας και προγραμματισμού MIT App Inventor, του Πανεπιστημίου του ΜΙΤ (Massachusetts Institute of Technology).

Το εν λόγω περιβάλλον επιτρέπει σε όλους – ακόμη και παιδιά – να δημιουργήσουν πλήρως λειτουργικές εφαρμογές για smartphones και tablets. Σημειώνουμε ότι ο κ. Βακάλης εργάζεται ως δάσκαλος Πληροφορικής στο σχολείο μας. Συναλλάσσεται και φροντίζει καθημερινά μαθητές με ειδικές ανάγκες από τους οποίους εμπνεύστηκε την εφαρμογή του με τίτλο Braille. Η Braille αποτελεί ένα εύχρηστο εργαλείο εκμάθησης του συστήματος γραφής και ανάγνωσης τυφλών.