Ημερίδα Φιλιατρά

Το Ειδικό Σχολείο Καλαμάτας συμμετείχε σε παιδαγωγική ημερίδα που έγινε στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Φιλιατρών και τη διοργάνωσαν η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας, το Γραφείο Σχολικού Συμβούλου 6ης Περιφέρειας Ν. Μεσσηνίας  και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 3ου Δ.Σ. Φιλιατρών.

Το θέμα της Ημερίδας ήταν: << ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΚΑΛΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ >> και παρουσιάστηκαν δράσεις και προγράμματα σχολείων που βελτιώνουν την εκπαιδευτική διαδικασία.

Η εκπαιδευτικός του σχολείου μας κα Δούση Γεωργία παρουσίασε ‘Το πρόγραμμα συνεκπαίδευσης  μαθήτριας του σχολείου μας με το τμήμα ΣΤ1 του 18ου Δ.Σ Καλαμάτας που υλοποιήθηκε κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά (2016 – 2017) και τα οφέλη που προέκυψαν για τους συμμετέχοντες μαθητές και των δύο σχολείων.

Μπορείτε εδώ να δείτε το poster του προγράμματος.