ΚΠΕ Καλαμάτας

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ειδικού Σχολείου Καλαμάτας, στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος « Ελιά, λάδι, αειφόρα », πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καλαμάτας.

Ο διευθυντής του ΚΠΕ, κύριος Γιώργος Παναγόπουλος, υποδέχθηκε τα παιδιά κι αφού ξεναγήθηκαν στον χώρο του ΚΠΕ, τα παιδιά πρόσφεραν δώρα στον διευθυντή τα οποία είχαν κατασκευάσει στο σχολείο γι’ αυτόν τον σκοπό.

Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε παρουσίαση από τον κύριο Γιώργο Αργυροηλιόπουλο με θέμα την ελιά και την ιστορία της. Επιπλέον, τα παιδιά συμμετείχαν σε εκπαιδευτικά παιχνίδια με θέμα την ελιά.

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες ,  επισκέφθηκαν το Ινστιτούτο Ελαίας κι εκεί είχαν την χαρά να δουν από κοντά ένα μνημείο της φύσης, την « Μάνα ελιά ». Αφού μάζεψαν ελιές με τον παραδοσιακό τρόπο, τις μετέφεραν στο οικολογικό ελαιοτριβείο «Καρβέλης». Εκεί παρακολούθησαν την διαδικασία παραγωγής του λαδιού  και μετά έβγαλαν το δικό τους λάδι .

εργο των παιδιών

2 3 4 5 6 7