Του πάρκου τα μαθήματα ….επίσκεψη στο ΚΠΕ Καλαμάτας

Του πάρκου τα μαθήματα , μία απο τις θεματικές εκπαιδευτικές ενότητες του Κέντρου  Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για τα σχολεία , συμμετείχε ομάδα μαθητών του σχολείου μας .

Πρώτα ξεναγηθήκαμε στους χώρους του ΚΠΕ και είδαμε εργασίες πολλών σχολείων και του δικού μας απο προηγούμενα χρόνια πάνω σε περιβαλλοντικές δράσεις .Στην συνέχεια μεταβήκαμε στο πάρκο του Αλμυρού .Εκεί είχαμε την ευκαιρία να έρθουμε κοντά στην φύση ακούγοντας ήχους του πάρκου και μαζεύοντας φυσικά υλικά για να κάνουμε την δική μας αφίσα . Κάναμε μία δραστηριότητα προσανατολισμού στο χώρο του πάρκου,  με την βοήθεια χάρτη και τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα    Τέλος δοκιμάσανε τα παιδιά με την βοήθεια μεγενθυντικών φακών και κυάλια να ανιχνέυσουν διάφορους μικροοργανισμούς και οργανισμούς  της φύσης ως μικροί ερευνητές .

Η επάφή μας με την φύση είναι πάντα μια πολύ ευεργετική και δημιουργική δραστηριότητα. Ευχαριστούμε πολύ το ΚΠΕ για την δράση !

004 022 036  039 045 048