Ενδοσχολική επιμόρφωση – Συνάντηση 1η

Ο Σύλλογος Προσωπικού του Σχολείου μας σε συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στην αρχή της σχολικής χρονιάς, έθεσε ως σημαντική παράμετρο του προγραμματισμού της Σχολικής μας Μονάδας, την υλοποίηση ενδοσχολικών  επιμορφωτικών συναντήσεων (Πράξη 10η – 30/10/2014). Μάλιστα κατά τον προγραμματισμό, εκδήλωσαν ενδιαφέρον για εισηγήσεις αρκετοί εκπαιδευτικοί διαφορετικών ειδικοτήτων, θεωρώντας ιδιαίτερα σημαντική αυτήν την επιστημονική αλληλεπίδραση.

Έτσι την Τρίτη 5 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε η 1η επιμορφωτική συνάντηση με εισηγητή τον εκπαιδευτικό πληροφορικής κ. Κόκκορη Μανόλη, ο οποίος με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού ΕΑΕ κ. Φασόλα Δόμνας, παρουσίασαν την χρήση και τις δυνατότητες του διαδραστικού πίνακα στην εκπαίδευση παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αναπηρίες, καθώς και πρότυπα διδακτικά  σενάρια, ενώ παράλληλα συζητήθηκαν και διάφορες μεθοδολογικές προσεγγίσεις για τη χρήση των ΤΠΕ στην εκπαίδευση των μαθητών μας.