Παγκόσμια Ημέρα της Γης

Με αφορμή την ηλιόλουστη ημέρα και με την βοήθεια εθελοντών νέων από τη Γερμανία, οι μαθητές του σχολείου ανέλαβαν δράση!

Σήμερα, Παγκόσμια ημέρα της γης οι μαθητές συνέλεξαν φύλλα από διάφορα είδη δέντρων και αφού τα έβαψαν, δημιούργησαν τα αποτυπώματά τους σε μια αφίσα.

Έτσι, μπήκαν στη διαδικασία μάθησης των δέντρων, των χρωμάτων και της ομαδικής συνεργασίας, ο συνδυασμός των οποίων έφερε ως αποτέλεσμα μια αισθητική εμπειρία με νόημα.

Με αυτό τον τρόπο, ήρθαν πιο κοντά στη φύση και πήραν μηνύματα για την προστασία του περιβάλλοντος αλλά και την διατήρηση της ανθρώπινης υγείας που προκύπτει από τον σεβασμό στη γη.

??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????